Takip Et

Güncel

F Oturumu: Hasta kadın tutuklular serbest bırakılsın

F Oturumu eylemlerinin 572’nci haftasında, Marmara Bölgesi’nde bulunan 44 hasta kadın tutuklunun sağlık sorunlarına dikkat çekerek, tahliyelerini istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 572’nci dernek binalarının önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Marmara Bölgesi’nde bulunan hapishanelerdeki hasta kadın tutukluların sağlık durumlarına dikkat çekildi. Eyleme birçok hasta tutuklu yakınının yanı sıra insan hakları savunucuları katılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Musa Piroğlu ve Oya Ersoy da destek verdi. Eylemde açıklamayı Oya Ersoy yaptı. 

Türkiye ve Kürdistan hapishanelerinde bugün 450’sinin 65 yaş ve üzeri olan toplam bin 273 kadın tutuklunun bulunduğunu aktaran Ersoy, bugün tüm hapishanelerde kadınların fiziksel, biyolojik ve psikolojik farklılıklarının ve ihtiyaçlarının dikkate alınmadığını belirtti. Ersoy, ayrıca son yaşanan Maraş merkezli depremlerin ardından birçok tutuklu gibi kadın tutuklularında mağdur edildiğini ifade etti. 

Hapishanelerde baskıların artmasıyla bugün tüm cezaevlerinin sivil denetime kapalı olduğunun altını çizen Ersoy, “Tam bilgiye erişimde yaşanan sorunlar devam etmektedir. Bu nedenle kısıtlı imkanlarla elde ettiğimiz hasta kadın mahpuslara ilişkin veriler üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Bu veriler sorunun çok daha vahim boyutta olduğuna işaret etmektedir. Bugün sağlık durumu iyi görünen pek çok mahpusun giderek daha da kötüleşen hapishane koşulları ve ağırlaşan tecrit politikalarından kaynaklı olarak sağlıkları hızla bozulmakta ve yaşamları risk altına girmektedir” diye ifade etti. 

Açıklamanın ardından Marmara Bölgesinde bulunan Bakırköy, Marmara (Silivri), Kandıra, Gebze, Bursa ve Düzce hapishanelerinde tutulan, aralarında ağır hastalıkları da olan 44 kadın hasta tutuklunun isim ve sağlık durumları bilgisi paylaşıldı. Bulundukları hapishaneleri ve isimleri ile sağlık bilgisi paylaşılan tutukların listesi şu şekilde: 

Bakırköy hapishanesi

Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde bulunan tutuklulardan Dilek Öz: Kalp, kronik astım ve yüksek tansiyon hastası, Elif Yaş: Kalp hastası, Fatma Tokmak: Kalp, mide ve yüksek tansiyon hastası, Hazine Alçı: Ağır fiziksel engelli, yürüyemiyor. Jiyan Erdinç: Fiziksel engelli,  koltuk değnekleri ile ayakta durabiliyor, Süreyya Bulut: Wernicke Korsakoff hastası, kafasında bulunan metal parçaları çıkarılamadığı için yaşamı ağır risk altında, Şükran Avşar: Şizofreni hastası, Canşah Çelik: Kalp, astım, bel ve boyun fıtığı hastası, Hiyem Yolcu: Vücudunda iyileşmeyen iltihaplı yaraları var, bağışıklık sistemi çöktüğü için hastalıklara aşırı hassas, Tenzile ACAR: Hepatit-B ve Verem hastası, Burcu Çınar: Karaciğer ve iyileşmeyen cilt hastalıkları var, Serpil Cabadan:  Sürekli kulak çınlaması ve yoğun kas ağrıları var, Şükran Aydın: Bağırsak hastalıkları var.

Gebze hapishanesi

Kocaeli/Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde Ayfer Ayçiçek: Ağır ruhsal sorunlar yaşamakta olup, şizofren tanısı konulmuş, Fadime Coşar: Yumurtalık kanseri, Gülistan Abdo: vücudunun değişik bölgelerinde kistler var ve fiziksel engeli nedeni ile desteksiz ayakta kalamıyor, Güneş Tekin: Akciğer, sırt ve kaburga kemiklerine saplanmış ve çıkarılamayan metal parçaları nedeni ile ağır sağlık sorunları yaşıyor, Havva Ak: Meme Kanseri, Mesude Pehlivan: Yumurtalık ve mide kanseri, Mizgin Aydın: Meme Kanseri, Eylem Baş: Kolunda oluşan kas yırtıkları, göğsünde habis kitle, kanlı ishal ve aşırı kilo kaybı, Remziye Baloğlu: Behçet ve kemik erimesi hastası, Ruhşan Bozan: Behçet, kemik ve kas erimesi, mide hastalıkları var, İpek Cigretaş: Kalp ve Yüksek tansiyon hastası, Zeliha Bulut: Alerjik astım ve kadın hastalıklarına bağlı ağır sorunları var, Bese Özer: Rahim Kanseri, Saime Avşin: Tekerlekli sandalyeye bağlı yaşıyor, Cemray Baş: Astım ve Diyabet hastası, Derya Moray: Ağır diş hastalıkları var ve tedavi edilmiyor, Özlem Yavuz: Ağzından ve burnundan sürekli kan geliyor ancak teşhis ve tedavisi yapılmıyor, Gönül Erdoğan: Kemik erimesi tedavi edilmediği için Bel ve kalça kemiklerimde gizli kırıklar oluşuyor, felç kalmakla yüz yüze yaşıyor, Helin Öncü: Akciğer ve karaciğer yetmezliği hastası,

Kandıra hapishanesi

Kocaeli/Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde; Laleş Çeliker: Kalpte sıvı toplanması, bel fıtığı, safra kesesi hastası, Deniz Tepeli: Yumurtalıklarda kitle, Pınar Birkoç: Memede fibrokistler  ve kitle, Yeliz Türkmen: Böbrek hastası, 

Marmara hapishanesi

İstanbul/Marmara Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 9 No’lu F Hapishanesi’nde Aysu Baykal: Kronik böbrek hastası, Barkın Timtik: Yumurtalık kisti, Seval Yaprak: kalp hastası, Yasemin Karadağ: Böbrek nakli oldu, tansiyon ve kemik erimesi hastası, Özlem Taşdemir: Şizofren tanısı var,  kalp damar sistemi hastalıkları nedeniyle ayak parmakları kesilmiş olup, düzenli tedavi ve bakım ihtiyacı bulunuyor, 

Bursa/ Yenişehir kadın hapishanesi 

Zeynep Genlioğlu: Yüzde 54 engelli,

Düzce T Tipi Hapishanesi

Aysun Şahin: Kalp ve MS (Multiple Skleroz) hastası, Nazlı Çatpınar: Kronik astım hastası.”

Güncel konulu diğer haberler