Takip Et

Güncel

Fatma Altınmakas’ın katledilmesi davasında mahkeme fail hakkındaki gerekçeli kararını açıkladı

Fatma Altınmakas’ı katleden Kazım Altınmakas’a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dair Patnos 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı.

Muş’un Milazgirt ilçesinde 14 Temmuz 2020’de evli olduğu Fatma Altınmakas’ı katleden Kazım Altınmakas’ın Patnos Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 3 Kasım tarihinde görülen karar duruşmasında “Tasarlayarak eşe karşı kasten öldürme” suçundan faile indirimsiz ağırlaştırılmış hapis cezası verilmişti. Mahkeme heyeti, fail hakkında verilen cezaya dair gerekçeli kararını açıkladı. 

Gerekçeli kararda, Fatma’nın, Mûş’un Milazgir ilçesine bağlı Gölağılı köyünde 14 Temmuz 2020 tarihinde saat 18.30 sıralarında Kazım Altınmakas’ın ateşli silahla katlettiği olayla ilgili yapılan yargılama neticesinde toplanan delillerden ve tüm dosya kapsamından failin olaydan iki gün önce Fatma’nın kendi kardeşi Sinan Altınmakas tarafından tecavüze uğradığını öğrendiği belirtildi. Kazım’ın olaydan iki gün önce katlettiği Fatma ile birlikte kardeşi tecavüz faili Sinan Altınmakas’ın sistematik tecavüzünü Milazgir’e bağlı Konakkuran Jandarma Komutanlığı’na 12 Temmuz 2020’de saat 22.30 sıralarında giderek şikayetçi olduğu ifade edildi. 

Şikayetin ardından yine Kazım’ın Fatma ile birlikte daha sonra Muş Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gittikleri kaydedilen kararda, Fatma ve Kazım Altınmakas’ın şikayeti üzerine tecavüz faili Sinan Altınmakas’ın gözaltına alındığı hatırlatıldı. Kararda, Kazım Altınmakas’ın olaydan bir gün sonra can güvenliğinin olmaması nedeniyle Malazgirt Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak can güvenliğinin sağlanmasını istediği belirtildi. Fatma ile olayın görgü tanığı Keder Altınmakas arasında “Sinan Altınmakas’ın kokulu mendil ile maktulü bayıltıp zorla cinsel saldırıda bulunduğuna ilişkin konuşmaya fail Kazım Altınmakas’ın da şahit olduğuna işaret edilen kararda, failin 14 Temmuz 2020’de saat 17.30 sıralarında kardeşi Sinan Altınmakas’ın adli kontrolle serbest bırakıldığını öğrendiği esnada abisi Yılmaz Altınmakas’ı telefonla aradığı, o sırada Sinan Altınmakas’ın da Yılmaz Altınmakas’ın yanında olduğuna” yer verildi. 

Sinan Altınmakas’ın hoparlör açık şekilde telefonda faile, kendisini aklamaya dönük sözler kullandığına yer verilen kararda, failin eve gittiğinde Fatma’nın evin arka bahçesinde telefonla yengesi Fatma Ayaz ile konuştuğunu duyduğu hatırlatıldı. Fatma’nın Sinan Altınmakas tarafından sistematik bir şekilde tecavüze uğradığına dikkat çekilen kararda, son olarak failin Fatma’yı haksız tahrik altında kalmadan katlettiği ifade edildi.

Güncel konulu diğer haberler