Takip Et

Güncel

Fincancı ikinci kez hakim karşısına çıkıyor

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, tutuklu yargılandığı davada bugün ikinci kez hakim karşısına çıkıyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın ikinci duruşması başladı. Gerillaya yönelik kimyasal silah kullanımının araştırılmasını istediği için tutuklanan Fincancı’nın davası Çağlayan’da bulunan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Fincancı için duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapıldı. Çağlayan Meydanı polis tarafından abluka altına alındığı için Çağlayan Metro durağı girişinde yapılan açıklamaya,  HDP Eş Genel Başkanı Mithar Sancar, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Hüda Kaya, Necdet İpekyüz, CHP milletvekilleri Orhan Sarıbal, Sezgin Tanrıkulu, Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Sol Parti MYK üyesi Alper Taş, KESK Eş Başkanı Şükran Kablan Yeşil, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol, İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, Sanatçı Nur Sürer, Cumartesi Anneleri, Barış Akademisyenleri katıldı. 

TTB MK adına ortak basın açıklamasını TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten okudu. Demokrasi ve hukuk açısından utanç verici bir dönemden geçtiklerini söyleyen Ökten, Fincancı’ya “tutukluluğun devamı” kararı verilmesi ve 3 gün önce TTB MK üyelerine “örgüt üyeliği” soruşturması açılmasıyla bu utancın devam ettiğini kaydetti.

TTB’nin örgütsel bütünlüğünün hedef alındığını söyleyen Ökten,  “Bizler, bu soruşturma dosyasının içinin boş olduğunu biliyoruz, nasıl doldurulmaya çalışılacağını da tahmin edebiliyoruz ve tekrarlıyoruz; biz hekimler üzerinden yeni bir korku iklimi yaratmanıza müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Tamamen siyasi hedeflerle sürdürülen bu sürecin bugün sonlandırılmasını umut ettiklerini vurgulayan Ökten, ulusal ve uluslararası meslek ve emek örgütleri, insan hakları kuruluşları, barolar, sendikalar, partiler, Dünya Tabipleri Birliği ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesinin de Fincancı’nın özgürlüğünü istediğine dikkat çekti.

Ökten, şöyle devam etti: “Bizler görevimizin başındayız ve inanıyoruz ki hocamız bugün özgürlüğüne kavuşacak. Bizler hekimlik değerleri, bilimsel düşünce özgürlüğü, mesleki bağımsızlık, meslek örgütü özerkliği ve toplumun sağlık hakkı için mücadelemizi hep beraber sürdüreceğiz.”

Güncel konulu diğer haberler