Takip Et

Dünya

Fransa’da halk sokaklarda: Paris’te en az 200 kişi gözaltına alındı

Fransa’da hükümetin tartışmalı emeklilik reformunu meclisin onayı olmadan hayata geçirmek istemesi üzerine halk sokaklara çıktı. Protestolarda en az 200 kişi gözaltına alındı.

Fransa’da devletin hayata geçirmek istediği emeklilik reformuna karşı başkent Paris’te protestolar düzenlendi.

Fransa’da devlet tartışmalı emeklilik reformunun oylanmadan geçirilmesi için anayasal yetkisini kullandı. Bu kararın ardından reform karşıtları başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte sokağa çıktı. Paris’teki gösterilerde ise en az 200 kişi gözaltına alındı.

Paris polisinin gece yarısı yaptığı açıklamaya göre gözaltına alınanların sayısı 217’ye ulaştı.

Concorde Meydanı’nda düzenlenen gösteride protestocular ateş yakıp barikat kurarken polis göstericilere biber gazı ve su ile saldırdı.

Birçok Kentinde Protesto Edildi

Fransa’nın Nantes, Rennes, Lille, Grenoble ve Lyon gibi diğer kentlerindeki gösterilerde de polis ile eylemciler arasında çatışmalar yaşandı. Marseille kentinde birçok dükkân tahrip olurken çöp kovaları ateşe verildi.

Emeklilik Yaşı 64’e Çıkarılıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hayata geçirmek istediği reform, emeklilik yaşını 2030 yılına kadar kademeli olarak 62’den 64’e yükseltiyor.

Devletin reform planını mecliste bir oylama olmadan hayata geçirme hamlesi ise Fransa’da halkın öfkesini alevlendirdi.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne Ulusal Meclis’te yaptığı konuşmada Anayasa’nın 49’uncu maddesinin 3’üncü fıkrasının kullanılacağını söyledi. Madde uyarınca yürütme organı olan devlet, bir yasa tasarısının meclis oylamasına sunmadan yürürlüğe sokabiliyor. Ancak aynı madde muhalefet partilerine de gensoru önergesi verme hakkı tanıyor.

Başbakan Borne’un “175 saat parlamento oturumu yapıp hiçbir sonuç elde edememe riskini alamayız” sözleri muhalefet sıralarından yuh sesleri yükseldi. Merkez sağ muhalefet partisi Cumhuriyetçiler’den Milletvekili Aurelien Pradie hükümetin atmak istediği adımın “ülkede demokratik bir kırılma” yaratma riski olduğunu söyledi.

Sendikalardan Protestoları Büyütme Çağrısı

Fransa’da sendikalar protestoları daha da büyütme çağrısı yaptı. Fransa’da emeklilik reformu nedeniyle ocak ayından bu yana tren seferleri, okullar, kamu hizmetleri ve limanlar grevlerden etkilendi. Belediye çöp toplama işçilerinin grevi nedeniyle başkent sokaklarında biriken çöpün miktarı 7 bin ton olarak ifade edildi.

Dünya konulu diğer haberler