Takip Et

Gençlik

Gençlik örgütleri: Şebnem Hocamıza Özgürlük

Gençlik örgütleri, hedef gösterilerek tutuklanan TTB Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Şebnem Korur Fincancı emeğin, barışın, demokrasinin sesidir. Şebnem hocamıza özgürlük istiyoruz!” ifadeleri kullanıldı.

Gençlik örgütleri hedef gösterilerek tutuklanan TTB Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “AKP-MHP faşist iktidarı yarattığı krizleri yönetemedikçe her fırsatta gençlere, kadınlara, LGBTİ+’lara, ezilen halk ve inançlara, emekçilere, demokrasi güçlerine saldırmaya devam ediyor” denildi.

“Kimyasal insanlık suçudur”

Fincancı’nın hiç bir sözünün suç unsuru taşımadığı ve kimyasal kullanımının insanlık suçu olduğu belirtilen açıklamada, “Hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı iktidarın hedef gösterdiği, körüklediği saldırılara maruz kalmış, akabinde hukuksuzca tutuklanmıştır. Bu tutuklamanın da açılan soruşturmaların da yasal bir zemini yoktur! Hocamızın hiçbir sözü suç unsuru değildir! Kimyasal silah kullanımı insanlık suçudur, derhal aydınlatılmalıdır!” diye belirtildi.

Gençlik örgütlerinin yaptıkları açıklamanın devamı şöyle:

“Hocamızı tutuklayan siyasal akıl hayatımızın her alanına saldırmaya devam ediyor”

Dr. Şebnem Korur Fincancı bu ülkenin aydınlık yüzüdür. Biz üniversite öğrencilerinin, demokrasi mücadelesi verenlerin, insan hakları savunucularının, hak mağdurlarının ve daha nicesinin “Şebnem Hoca”sıdır.

Hocamızı tutuklayan siyasal akıl hayatımızın her alanına saldırmaya devam ediyor; sansür yasası ile gazetecilere saldırıyor, kadınların ve LGBTİ+’ların kazanılmış tüm haklarına saldırıyor, gençliğin en ufak taleplerini dile getirmesine saldırıyor.

Yine aynı siyasal akıl, Şebnem hocamız adliyeye getirildiğinde süreci takip etmek ve dayanışmak isteyen 2’si Tıp öğrencileri kolu üyesi, 5 kadını darp ederek gözaltına aldı.

Biz üniversite öğrencileri bu siyasal aklı üniversitelerin dönüşümü için yayınlanan genelgelerden, üniversitelerimize soktukları çetelerden, akademiye saldırılarından, barış akademisyeni hocalarımızı ihraç etmelerinden; hakları için mücadele eden öğrencilerin soruşturmalarla, disiplin cezalarıyla sindirilmeye çalışılmasından tanıyoruz!

“Şebnem hocamıza özgürlük istiyoruz!”

Şebnem Hocamızın serbest bırakılması için, demokratik bir ülke, demokratik bir üniversite için kampüslerden sokaklara bulunduğumuz her yerde dayanışmamızı büyütüyoruz! 

Şebnem Korur Fincancı emeğin, barışın, demokrasinin sesidir. Şebnem hocamıza özgürlük istiyoruz!

Baskılarınız, tutuklamalarınız, gözaltılarınız bizi yıldıramayacak ve yaşamı savunanlar mutlaka kazanacak!

İmzacı kurumlar

Gençlik konulu diğer haberler