Takip Et

Güncel

Gökkuşağı bayrağı taşıdıkları için yargılanan 12 öğrenci hakkında beraat kararı

Boğaziçi direnişinde gökkuşağı bayrağı taşıdıkları için yargılanan 12 öğrenci hakkında beraat kararı verildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör ataması protestolarına katılan ve gökkuşağı bayrağı taşıyan 12 öğrenci hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu” muhalefet ettikleri gerekçesiyle açılan davada 12 öğrenci hakkında beraat kararı verildi.

MLSA’dan Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre bugün görülen duruşmada savcı, öğrencilerin cezalandırılmasına yönelik mütalaasını tekrar etti.

Avukatlar özetle, farklı zamanlarda gözaltına alınan öğrencilerin aynı dosyada toplandığını, iddianamede maddi hatalar olduğunu, bilirkişi raporunda da yetkisini aşan birçok değerlendirme bulunduğunu belirtti. Bilirkişi raporunun hüküm için esas alınmaması gerektiğini ifade etti.

Avukatlar, elinde gökkuşağı bayrağıyla yürüyen öğrencilerin gözaltına alınmasının hiçbir hukuki gerekçesi olmadığını, yolda yürümenin de gökkuşağı bayrağının da suç teşkil etmediğini hatırlattılar. Ayrıca iddianamede öğrencilerin Melih Bulu’yu protest ettiğinin yazıldığı, ancak Bulu’yu protesto etmenin de hukuka aykırı olmadığının altını çizdiler. Gözaltına alınan öğrencilerden birinin polis şiddeti sonucu kaşının patladığını da hatırlatan avukatlar, devletin protesto ve gösteri hakkının kullanılmasının sağlanmasıyla ilgili pozitif yükümlülükleri olduğunu belirttiler.

Öğrencilere isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getiren hâkim, 12 öğrenci hakkında ayrı ayrı beraat kararı verdi.

Güncel konulu diğer haberler