Takip Et

Güncel

Gözaltında kaybedilen Mehmet Mungan’ın akıbeti soruldu

Kayıp yakınları eylemlerinin 736’ncı haftasında, gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Mehmet Mungan’ın akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Kayıp Yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemin 736’ncısını Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Üzerinde kayıpların fotoğrafı olan pankartın açıldığı eylemde, Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1998 yılında gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Mehmet Mungan’ın akıbeti soruldu. 

Eylemde konuşan İHD Amed Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Akdeniz, Mungan ailesinin 1990’lı yıllarına kadar Silopi ilçesi Yeniköy’ün Ceylan Mezrası’nda yaşadığını hatırlatarak, “Bölgede çatışmalar başlayınca güvenlik güçlerinin baskılarından dolayı Mungan ailesi de yaşadığı köyü boşaltıp Xezâyâ (Doruklu) köyüne yerleşir. TIR şoförlüğü yapan 27 yaşında Mungan, 18 Mart 1998’de Irak’a götüreceği malları yüklemek üzere Silopi’ye gelir. Akşam vakti Silopi’deki dayısının evine gelerek yolculuk için yanına bir miktar para alıp evden çıkar. Dayısının evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamaz” dedi. 

Mungan ailesi, ertesi gün yola çıkması gereken Mungan’dan haber alamayınca hem emniyet birimlerine hem de askeri makamlara başvuruda bulunduğunun altını çizen Akdeniz şöyle devam etti:  “Mungan ailesi, başvuru yaptıktan sonra bir kez daha Emniyete ifadeye çağrılır ama herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını şu şekilde belirtti: ‘2009 yılında Ergenekon adı altında başlayan yargılamalar sonrası Mehmet Mungan’ın ailesi Şırnak Barosu’na başvuruda bulunarak Ergenekon davasında yargılanan bazı askerlerin Mungan’ın kaybedilmesinde sorumlu olabileceğini bildiren abisi Zeydin Mungan, 26 Ocak 2009’da verdiği ifadesinde olayı anlatarak faillerin bulunmasını talep eder. 2011’de yine avukatları aracılığıyla dava açılması için girişimlerde bulunur fakat Mungan’ın dosyasında bir ilerleme kaydedilmez.” 

Akdeniz, sözlerini şöyle tamamladı: “18 Mart 1998 tarihinden beri ortadan kaybolan Mungan için yapılan tüm aramalar sonuçsuz kalır. Ailesinin yapmış olduğu hukuki girişimlerden de bir ilerleme sağlanamaz. 27 yaşındaki Mungan, o tarihten günümüze hala kayıp.”

Açıklama oturma eylemiyle son buldu. 

Güncel konulu diğer haberler