Takip Et

Güncel

Gregerlioğlu: “Hapishanelerde bir yılda 73 tutsak hayatını kaybetti, 34’ü şüpheli ölüm”

HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu hapishanede hayatını kaybeden mahpuslarla ilgili raporunu açıkladı: “1 Aralık 2021 ve 1 Aralık 2022 arasında tespit ettiğimiz ölüm sayısı 73 oldu. 34’ü intihar olarak açıklanan şüpheli ölümler. 39’u ise hasta mahpusların ölümleri.”

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, hapishanede hayatını kaybeden mahpuslarla ilgili raporunu açıkladı.

Rapora göre son 1 yılda (1 Aralık 2021 – 1 Aralık 2022) hapishanelerde en az 73 kişi hayatını kaybetti.

Hayatını kaybedenlerin 34’ünün “intihar ettiği” iddia edildi, 39’u ise hasta mahpus.

Hapishanelerde ölenlerin 3’ü kadın 70’i erkek.

Hapishanelerde durum çok kötü

Gergerlioğlu konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“1 Aralık 2021 ve 1 Aralık 2022 arası 1 yıl içinde tespit ettiğimiz ölüm sayısı 73 oldu. Bunlardan 34’ü intihar olarak açıklanan şüpheli ölümler. 39’u ise hasta mahpusların ölümleri.

“Hem fiziksel hem de psikolojik olarak yeterli tedavi imkanı bulunmadığı için mahpuslar hayatlarını kaybediyorlar. Bu da çok büyük dramlara neden oluyor. Cezaevlerinde durum çok kötü ve hasta mahpuslar açısından ölümler daha da artabilir. Fiziksel ve psikolojik nedenlerle intiharların da artabileceğini bir hekim vekil olarak vurgulamış olayım.

“Hem fiziksel hastalıkları için yeterli tedavi alamayan hem psikolojik hastalıkları için yeterli tedavi alamayan mahpuslar hayatlarını kaybediyor, bu konuda sorduğumuz sorulara yeterli cevaplar verilmiyor. Cezaevleri, Adalet Bakanlığı hiçbir şekilde açıklama yapmıyor. Tahminimiz daha da yüksek sayılar olabileceği yönünde çünkü Bakanlık bu konuda açıklama yapmıyor.”

Güncel konulu diğer haberler