Takip Et

Dünya

Güney Kore’den Kuzey Kore’ye nükleer silah tehdidi

Güney Kore Devlet Başkanı Yeol yaptığı açıklamada, Kuzay Kore’ye karşı nükleer silahlarını üretebileceklerini açıkladı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin “provokatif” eylemlerinin devam etmesi halinde nükleer silah üretebileceklerini söyledi.

Yonhap News Agency’nin aktardığına göre; Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelen Yoon, “Artık Kuzey Kore’nin nükleer tehdidi sadece Güney Kore’ye yönelik değil. Güney Kore, Japonya ve ABD için de ortak bir ilgi alanı hâline geldi” dedi. Ülkesinin teknolojisinin nükleer silah edinmek için yeterli olduğunu ileri süren Yoon, “Sorun daha da ciddileşirse, kendi nükleer silahlarımızı elde edebiliriz ve Güney Kore’ye taktik nükleer silahlar konuşlandırabiliriz. Böyle bir durum çok uzun sürmez” diye konuştu. 

Son olarak 26 Aralık’ta KDHC’ye ait 5 insansız hava aracı (İHA) Güney Kore hava sahasını ihlal etmiş ve içlerinden biri Güney Kore’nin başkenti Seul’a kadar uçmuştu. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da İHA’ları düşüremedikleri için özür dilemişti.

Başkanlık Ofisi Netleştirdi

Güney Kore Devlet Başkanlık Ofisi’nden bir yetkili, Yoon’un bu sözlerinin ne anlama geldiği sorulması üzerine, bu ifadelerin “ulusun savunulması konusundaki kesin kararlılık” olduğunu belirtti. Ulusal güvenlik söz konusu olduğunda en kötü senaryonun dikkate alınması gerektiğini vurgulayan yetkili, “Dünkü yorumların en önemli kısmı, artan terör tehdidine karşı başkomutan olarak halkı koruma taahhüdünü ve kararlılığını her zamankinden daha net bir şekilde ortaya koymasıydı” diye konuştu.

Dünya konulu diğer haberler