Takip Et

Kadın

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü: Krizi biz çıkarmadık, faturasını biz ödemeyeceğiz

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Künefeciler Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “Bugün burada biz kadınlar olarak eşit nitelikteki işlerde eşit ücret, eşit yaşam hakkı, özgürlük ve insanca yaşam talebi ile sokaktayız” dedi.

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü üyeleri, “Krizi biz çıkarmadık faturasını biz ödemeyeceğiz” şiarıyla Künefeciler Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamayı platform adına Selver Büyükkeleş okudu.

Yoksulluğa karşı kadınların isyanda olduğunu, krizin yükünü taşımayacaklarını belirten Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü üyesi Selver Büyükkeleş “Artan zamlar, yükselen faturalar ve sefalet ücretleriyle karşı karşıya kalan kadınlar yaşamaya çalışıyor. Yine kriz derinleştikçe yoksulluk, işsizlik, güvencesizlik ve şiddetin boyutları artıyor. Biz kadınlar emeğimiz ve haklarımız için direnmekten ‘krizin faturasını kadınlar ödemeyecek’ demekten vazgeçmiyoruz. Bugün burada biz kadınlar olarak eşit nitelikteki işlerde eşit ücret, eşit yaşam hakkı, özgürlük ve insanca yaşam talebi ile sokaktayız” dedi.


“Biz kadınlar taleplerimizde inatçı ve ısrarcıyız” diyen Büyükkeleş, “İktidar bu dönemde kulaklarını tıkayarak, emeğiyle geçinmeye çalışanın sesini kısmaya devam ediyor. Bu krizden en çok kadınlar etkileniyor. Biz kadınlar tüm bu olumsuzluklara rağmen durmuyor direniyoruz. Eşit, adil bir yaşam için mücadele ediyoruz. Tüm bunlar bize gösteriyor ki bir avuç erkek servetlerine servet katmaya devam ederken milyonlarca kadın daha da yoksul hale getiriliyor. Biliyoruz ki erkek egemen iktidar her geçen gün biz kadınların hayatlarına, haklarına saldırmaya devam ederken güç ve çözüm bulduğumuz yer kadın dayanışmamızı artırmak, daha da güçlendirmek olacak. Kadınlar olarak üniversitelerden, amfilerden, iş yerlerinden, atölyelerden, sıralardan, sokaklardan, gecelerden bir an olsun vazgeçmiyoruz. Eşit özgür şiddetsiz bir yaşam için güvenceli ve sendikalı bir iş için, insanca yaşayacağımız bir ücret için; yarın değil bugün, yalnız değil hep birlikteyiz. Krize, yoksulluğa, güvencesizliğe, kapitalizme karşı isyanımızla, öfkemizle yan yana gelecek, yaşamak istediğimiz eşit, özgür, sömürüsüz bir dünya için mücadelemizden bir adım geri atmayacağız. Her türlü eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı verdiğimiz mücadelede omuz omuza veriyoruz ve haklarımız için mücadeleyi yükseltiyoruz” diye konuştu.

Kadın konulu diğer haberler