Takip Et

Güncel

Hatay Kriz Koordinasyonu: Halklara çağrımız mücadeleyi yükseltelim

Halkla dayanışmayı örgütleyen kurumlar açıkladıkları deklarasyon metniyle acil gerçekleştirilmesi gereken talepleri sıraladı. Bu taleplerin takipçisi olacaklarını kaydeden Hatay Kriz Koordinasyonu, mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Hatay Kriz Koordinasyonu halkla dayanışmayı örgütleyen kurumlarla yapılan ortak toplantı sonucu hazırladıkları deklarasyonunu açıkladı.

Basın metnini okuyan Mutlu Aymaz, yıkılan şehirleri yeniden kuracak, yaşatılan felaketin sorumlularından hesap soracaklarını belirtti.

Antakya’nın onarılacak değil yeniden kurulacak bir kent haline geldiğini belirten Aymaz, “Yaşadığımız süreçte göçmenlere, farklı kimliklere öfke ve kin duymak, yağmacı olduğu ileri sürülen kişilerin lince varan darp görüntüleri, jandarma karakolundan gelen işkence ve ölüm haberleri, kabul edilebilir değildir” dedi.

Aymaz, Antakya için gerçekleştirilmesi gereken acil talepleri şöyle sıraladı:

* “Öncelikle yıkılan ve ağır hasar gören, depremin yıkıcı etkisinin büyüklüğünü de dikkate alarak ihtiyaç duyan bütün Hatay halklarının ‘barınma sorunu’ kentin özgün karakteri de dikkate alınarak ve altyapı sorunları çözülmüş biçimde giderilmelidir. Binlerce kişilik çadır kentler yerine çadır mahallelerin kurulması gerekmektedir. Uzun vadede mahallelerde konteyner kentler oluşturulmalıdır

* Halklarımızın ‘beslenme, giyim-kuşam, sağlık ve eğitim ihtiyaçları hiçbir eksiklik yaratmayacak biçimde çözülmelidir. Engelli, kronik hasta vb. dezavantajlı gruplar hiçbir biçimde mağdur edilmemelidir.

* Depremde mağduriyet yaşayan bütün halklarımıza ‘asgari ücret’in altında kalmamak üzere düzenli ve sürekli bir ‘nakdi’ destek yapılmalıdır.

* Hatay şehrinin yeniden imarında ‘şehrin tarihsel ve kültürel’ dokusuna saygılı olunmalı, Şehri terk etmek zorunda kalan insanların geri dönüşleri teşvik edilmeli şehir hiçbir biçimde inşaat rantına teslim edilmemelidir.

* On binlerce canın ölümünün ne afet, ne kader ne de depremden kaynaklanmadığının bilinci ile ülke yönetme erkini elinde bulunduran ve her türlü kararı alma yetkisine sahip eski ve yeni bütün bürokratik ve siyasi sorumluların hesap vermesi sağlanmalıdır.

* Deprem mağdurlarının diğer kentlere nakli, tarikat-mafya ilişkilerine dayanan kurumların gözetiminden çıkarılmalı, gidilen kentlerdeki barınma sorunu da öğrenci yurtlarının boşaltılması ile değil, mülkiyet sahiplerinin rant için elinde tuttuğu otel, pansiyon, konutlar ile ve kamuya ait ancak iktidar tarafından yandaş zümrelere tahsis edilmiş binaların kullanıma açılmasıyla çözülmelidir.

* Depremzedelere yönelik konut inşaatlarının yer seçim kararının aceleye getirilmemesini, iktidara yakın firmaların servetine servet katılırken, yer seçiminde orman, mera, tarım alanı vb. alanların umarsızca talan edilmemesini talep ediyoruz.”

“Halklara çağrımız mücadeleyi yükseltelim”

Aymaz, şöyle devam etti: “Tüm bunlar, bizlerin ‘talepleri olmanın’ yan ısıra aynı zamanda sadece takipçisi değil kararlı birer savunucusu olacağımızın, söz konusu konularda mücadele yürüteceğimizin deklarasyonudur. Halklara çağrımız mücadeleyi yükseltme ve bu topraklara, yaşamımıza sahip çıkmamız gerektiğidir.”

İmzacı kurumlar şöyle: SYKP, Mücadele Birliği Platformu, Mor Dayanışma, SODAP, Devrimci Parti, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay İl Örgütü, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Kadın Savunma Ağı, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), KESK, Kaldıraç Hareketi, İHD Hatay Şubesi, ÇHD, HDP, Proleter Devrimci Duruş, BDSP, Partizan, DBP, HDK, Halk-Der, Devrimci Hareket, Halkevleri, Söz ve Eylem, Partizan, TTB, TMMOB.

Güncel konulu diğer haberler