Takip Et

Güncel

Hayati tehlikesi bulunan ağır hasta tutsak Mehmet Emin Özkan’ın serbest bırakılması çağrısı

F Oturumu bu haftaki eylemlerinde 84 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın sağlık sorunlarına dikkat çekerek, serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 565’incisini dernek binalarında gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutuklu 84 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın durumuna dikkat çekildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da destek verdiği eyleme birçok insan hakları savunucusu katıldı. Açıklamayı İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri yaptı. 

Yoleri sözlerine 27 yıllık tutuklu bulunan Özkan’ın ileri derecede kalp, hipertansiyon, troid, böbrek, alzheimer ve demans hastası olduğunu ve yapılan tetkiklerde beyninde kist tespit edildiğini söyledi. Özkan’ın aynı koğuşta tutuklu olan oğlunun yardımıyla yaşamını sürdürdüğünü dile getiren Yoleri, “Hapishanede kaldığı süre içinde bugüne kadar 5 kez kalp krizi geçiren Özkan, tedavisini yürüten hastanelerin verdiği ‘Cezaevinde kalamaz’ raporlarına rağmen Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen raporlarlar göz önünde bulundurularak tahliye edilmemektedir” dedi.

Haziran 2022’de Diyarbakır’da bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri heyetinin raporunda Özkan’ın tek başına yaşamını sürdüremeyeceğinin belirtildiğini aktaran Yoleri, “ Nöroloji bölümü gözlem notunda hastanın yardım olmadan günlük yaşamını sürdüremediği kaydedilmiştir. Kardiyoloji bölümü notunda, Özkan’ın kalp kapak hastalığının bulunduğu belirtmiş, ayrıca günlük faaliyetlerini kısıtlayacak derecede hipertansiyon ve ani ölüme neden olabilecek koroner arter hastalığı (KAH) olduğu belirtilmiştir. İkinci evre böbrek hastalığı teşhisi de konulan Özkan’ın ‘Sürekli hastalık ve demans durumu’ olduğuna işaret edilen raporda, Özkan’ın cezasının ertelenmesi gerektiği, cezanın infazının cezaevinde infazı halinde hayati bakımdan tehlike arz ettiği, cezanın bir yıl süre ile ertelenmesi gerektiği görüşü bildirilmiştir” şeklinde konuştu. 

Yoleri, konuşmasının devamında, “Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan bu rapor sonrası İstanbul ATK’ye sevk edilen Özkan hakkında ATK yine, ‘Hapishanede kalabilir’ biçiminde rapor vermiştir” dediğini aktardı. Özkan’ın kızıyla görüştüklerini belirten Yoleri, kızının, “Babam ve tutuklu kardeşim Ahmet aynı koğuşta kalıyor. Ancak Ahmet Mayıs’ta tahliye olacak” dediğini de vurguladı. 

Yoleri konuşmasını,“Özkan’ın sağlık ve yaşam hakkına yönelik ciddi tehditlere rağmen, halen hapiste tutuluyor olması, ağır hastalıklarına rağmen ATK’nın yapılan tüm başvurulara, ‘hapishanede kalabilir’ şeklinde rapor vermesi, başlı başına hak ihlalidir ve kabul edilemez. Sağlığına kavuşması neredeyse imkansız hale gelmiş olan Özkan’ın serbest bırakılarak, tedavi ve bakımının iyi koşullarda sürdürülmesi durumunda, daha uzun yaşaması son günlerini ailesiyle geçirmesi mümkün olacaktır” ifadelerini kullanarak sonlandırdı. 

Güncel konulu diğer haberler