Takip Et

Güncel

HDK’nin kayyım açıklamasına polis saldırısı: Halkların dayanışması, kayyımlarla engellenemez!

HDP’nin Kriz Koordinasyon Merkezi’ne kayyım atanarak, dayanışma çalışmalarının engellenmesine ilişkin yapılan açıklamaya polis saldırdı. HDK Eşsözcüsü Esengül Demir, “Sıcak evlerinde oturanlar, halkın dayanışması ve yan yana gelmesine karşı devletin zorunu ve gücünü kullanıyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Maraş Pazarcık’ta, kaymakamlığın Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kriz Koordinasyon Merkezi’ne kayyım ataması ve dayanışma çalışmalarının engellemesine dönük Beyoğlu’nda bulunan merkez binaları önünde açıklama yaptı. 

Eylemin başladığı sırada polis, eylemin “kanunsuz” olduğunu ileri sürerek, engellemek istedi. Eylemde valiliğin veya kaymakamlığın herhangi bir yasaklama kararı vermediğini ve engellemenin hukuksuz olduğunu dile getiren HDP İl Örgütü Eşbaşkanı Ferhat Encu’ye polisin, “Bekleyin, kararı aldıracağız” demesi dikkat çekti. Eylemciler polisin bu tavrını protesto etti.

HDK Eşsözcüsü Esengül Demir, deprem bölgesinde dayanışmanın örgütlenmesi gerektiğini ancak engellediğini ifade etti. Demir, “Depremin üzerinden 10 gün geçti. 10 gün boyunca kış uykusuna yatmış olan devlet, 10’uncu günün sonunda dayanışma ağları ve merkezlerini dağıtıp, kayyım atadı” diyerek, tepki gösterdi.

Dayanışmanın engellenmesi için saldırıların düzenlendiğini belirten Demir, “Sıcak evlerinde oturanlar, halkın dayanışması ve yan yana gelmesine karşı devletin zorunu ve gücünü kullanıyor. HDP belediyelerine atanan kayyımlara karşı sessimizi çıkarmış olsaydık, bugün toprak altında binlerce bedenin bulunduğu bölgeye kayyım atma cesaretini gösteremezlerdi. Devlet, vatandaşın yarasını sormakla sorumludur. Devlet, kendisine verilen yetki ile vatandaşa hizmet etmek zorundadır. Devlet, vatandaşın kulu ve kölesidir” diye kaydetti.

Demir, bu sözleri sarf ettiği sırada polis tarafından engellenmek istendi. HDK’lilerin önüne geçen polis, trafiğin akmadığı sokağı işaret ederek, “yolu kapatıyorsunuz” dedi. HDK’liler, “burası çıkmaz sokak” diyerek, tepki gösterdi. 

Polisin tavrına tepki gösteren HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek de, “Deprem yollarını açacaksınız” diye kaydetti. Polis, bu sırada HDK’lilere “kanun ve yasa bilmiyorsunuz” dedi. HDK’liler ise, “Enkaz altındakilere niye işlemedi o kanun. Katil devlet hesap verecek. Halkımızı katlettiniz” demesi üzerine polis, HDK’lileri tehdit etti. Polis, daha sonra HDK’lilere saldırdı ve darp etti. 

Daha sonra HDK binasına geçilerek, burada bir açıklama yapıldı. Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Çiçek Otlu, polisin engellemesine tepki gösterdi. Depremde yaşamını yitirenlerin katilinin devlet olduğunu dile getiren Otlu, “Asla bu katilleri unutmayacağız” diye belirtti. 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İstanbul İl Örgütü Eş Başkanı Ronî Gören, devletin deprem bölgesinde olmadığını belirterek, “Devlet dayanışmayı engelliyor” şeklinde konuştu. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Marmara Eş Sözcüsü Atilla Özdoğan da, yıllardır halkları ırkçılık üzerinden birbirine düşmanlaştırma çabalarının deprem dayanışmasıyla boşa çıktığını vurgulayarak “Esas gücün halklar olduğunu devlet gördü. Devlet bu dayanışmayı engellemek istiyor” derken, Partizan Temsilcisi Sinem Özkan ise, “Devlet her alanda dayanışmayı engellerken mültecilere ve cezaevlerindeki tutuklulara saldırıyor” dedi. 

Açıklama, alkışlarla son buldu. 

Güncel konulu diğer haberler