Takip Et

Güncel

HDP Milletvekili Dilşat Canbaz, Wilson hastalarının ilaçlarına ulaşamamasını Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Wilson hastalarının ilaçlarına ulaşamamasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Wilson hastalarının kendileri için yaşamsal öneme sahip Metalcaptase ve Trovol isimli ilaçlara ulaşamamalarını, ilaçların karaborsaya düşmesini ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Eczacılar Birliği’ne yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kalmasına ilişkin soru önergesi verdi.

İlgili Haber: Wilson hastaları ilaçlarına ulaşamıyor

TBMM Başkanlığı’na Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle sunulan önergede, “Wilson hastalığı (WH) metabolizmasının bozulması sonucu oluşan genetik bir hastalıktır. Wilson hastalığı tedavi edilmezse ölümcüldür. Wilson hastaları kamuoyuna yaptıkları açıklamada kendileri için hayati öneme sahip bazı ilaçlara uzun süredir ulaşamadıklarını ifade etmektedir. Hastalar yaptıkları açıklamada kendileri için yaşamsal öneme sahip Metalcaptase ve Trovolisimli ilaçlara eczanelerden ulaşamadıklarını, ilaç yerine önerilen yerli üretimlerin ise tedavi edici etkilerinin bulunmadığını aksine beyinsel bazı sorunları tetiklediğini belirtmektedirler. Metalcaptase ve Trovol isimli ilaçların karaborsaya düştüğünü söyleyen hastalar, Bakanlık ve Türkiye Eczacılar Birliği nezdin yaptıkları girişimlerin ise sonuçsuz ve çözümsüz kaldığını ifade etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Canbaz soru önergesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu;

  1. Karaborsaya düşerek yüksek fiyattan satışı gerçekleştirildiği iddia edilen Metalcaptase ve Trovol isimli ilaçların, Bakanlık tarafından tedarik edilmeme gerekçesi nedir?
  2. Metalcaptase ve Trovol isimli ilaçlar ne zaman tedarik edilecektir? İlgili ilaçlardan Türk Eczacılar Birliği depolarında şu an ne kadar stok bulunmaktadır?
  3. Wilson hastalarının sorunlarının çözümüne yönelik Bakanlığınız tarafından başlatılan bir çalışma mevcut mudur? Bu çalışma ne aşamadadır?

Güncel konulu diğer haberler