Takip Et

Güncel

HDP’li vekil Özen,hasta tutuklu Sise Bingöl için yetkilileri göreve çağırdı

HDP milletvekillerinden Zeynel Özen, 78 yaşında cezaevinde bulunan ve sağlığı giderek kötüye giden Sise Bingöl ile ilgili Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Bingöl’ün adeta ölüme terk edildiğini vurgulayarak, yetkilileri göreve çağırdı

Pirha’nın haberine göre HDP’li vekil Zeynel Özen, 78 yaşında cezaevinde bulunan ve sağlığı giderek kötüye giden Sise Bingöl ile ilgili Meclis’te bir basın toplantısı düzenledi.

Cezaevlerinde 402’sinin durumu ağır olmak üzere bin 154 hasta tutuklu bulunduğunu hatırlatan Özen, “Bu hasta tutsaklar ya cezaevinde yaşamını yitiriyor, ya da ölmek üzereyken tahliye ediliyor. AKP iktidarının bu tutumu hasta tutsaklara dolaylı olarak ölüm cezasının dayatılması anlamına geliyor. Bu dolaylı ölüm cezasına, hasta tutsaklar üzerindeki rapor işkenceleriyle meşruiyet kazandırılmaya çalışılıyor. Ayakta bile zor durabilen onlarca hastaya “cezaevinde kalmasına engel bir durum yoktur” raporu veren iktidarın güdümündeki doktorlar Hipokrat yeminlerine aykırı davranarak meslek etiklerini çiğniyorlar” dedi.

“Sise Ana ölüme terk ediliyor”

Bunun en trajik örneklerinden birinin 2017’den bu yana Tarsus Cezaevinde bulunan 78 yaşındaki Sise Bingöl olduğu belirtilen açıklamada, şunlar belirtildi:

“Sağlık durumu her geçen gün daha fazla kötüleşmesine rağmen avukatlarının şartlı tahliye talepleri her defasında “hayati tehlike arz etmediği” gerekçesiyle geri çevriliyor. Oysa Sise Bingöl’ün başta yüksek tansiyon olmak üzere akciğer, böbrek ve rahim ile ilgili farklı hastalıklarının olduğu raporlarıyla belgelenmesine karşın dikkate alınmıyor. 4 yıl 2 ay hüküm verilen bu 78 yaşındaki tutuklunun hapishane şartlarında geçirdiği her gün onu ölüme terk etmek anlamına geliyor.
Peki, ölüme terk edilen Sise Bingöl kimdir?
Köyünde herkesin “Sise Ana” olarak bilip hürmet ettiği Sisi Bingöl bugüne kadar köyünden hiç çıkmamış ve çobanlık yaparak 10 çocuğunu büyüten bir Alevi kadınıdır. Ve Alevi inancına göre insan-ı Kamil mertebesine ulaşmış bir ANA’dır.
2016’da tutukluyken Adli TIP’ın “cezaevinde kalamaz” raporuyla tahliye olan Sise Bingöl, daha sonra görülen duruşmasında tutuklanarak Muş E Tipi Kapalı Cezaevine götürülmüştür. Buradan da memleketi Muş’tan Tarsus T tipi cezaevine sürgün edilmiştir.”

Sise Ana’nın Mektubu

Milletvekili Zeynel Özen, Sise Ana’nın cezaevinde yaşadıklarını anlattığı 23 Mart 2018’de gönderdiği bir mektubu da paylaştı.

Mektupta Sise Ana şöyle diyor:

“Ağrılarım çok şiddetli oluyor, kulaklarım işitmiyor, gözlerim görmüyor artık, yaşlılığa bağlı idrarımı tutamıyorum, dişlerim takma; geçen gün dişlerim elimden düştü, kırıldı, defalarca hastaneye gittim, en son bugün elime yeni dişlerim ulaştı, bu süre zarfında beslenemedim. Yaklaşık bir buçuk aydır tüm gün aşağı katta sandalyede oturuyorum çünkü sürekli lavaboya gidiyorum. Ayaklarım tutmadığı için merdiven çıktığımda âdeta işkence görüyorum, ben de sabah inip akşama kadar sandalyede oturuyorum. Hastaneye gitmek de istemiyorum, zaten en fazla bir iki saniye sabit olarak ayaklarımın üzerinde durabiliyorum. Hastaneye gittiğimde ring aracına binip inmekten tutalım, doktorun yanına gidene kadar çok zorlanıyorum. Poşet poşet ilaçlarım doldu, artık hangisini tüketeceğimi bilmiyorum. Ayrıca ciğerimden öksürüyorum. Bu öksürüğün nedeni hâlâ bulunamadı. Öksürükten dolayı özellikle geceleri uyuyamıyorum. Ayak parmaklarımdan başıma kadar her yerim ağrıyor. İlk tutuklanmamda üç ay cezaevinde kaldım, üç kez adli tıbba gittim, ilk gittiğimde adli tıp ‘Cezaevinde kalamaz.’ raporu verince tahliye oldum, hüküm giydikten sonra iki kez daha adli tıpa gittim, adli tıp ‘Cezaevinde kalabilir.’ raporu verdi. Zaten sürgün esnasında yaşadıklarımı hepiniz biliyorsunuz.”

“Yetkilileri insaflı olmaya çağırıyoruz” 

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, “Tüm bunlara rağmen Tarsus Devlet Hastanesi adeta danışıklı bir dövüş şeklinde Sise Bingöl için belgelenen hastalıkları dikkate almadan, tamamen bilimsel ölçülerden uzak bir şekilde “hayati tehlike arzetmediği” yönünde sağlık raporu veriyor ve bunun ardından tahliye talebinin infaz hâkimliği tarafından reddedildiği iletiliyor. Oysa bu hasta tutuklunun herhangi bir sağlık raporu almaksızın yaşından dolayı bile olsa tahliye edilmesi lazım. “Kocama nedeniyle tahliye edilmesi gerekir” diye bir yasal hüküm olmasına karşın yetkililer bunu asla dikkate almıyor. Sisi Bingöl’ün de bugüne kadar “Cezaevinde kalabilir” raporu verilmesine rağmen hayatını kaybeden onlarca tutukludan biri olmaması için yetkilileri insaflı davranmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ev hapsi Sise Ana için neden uygulanmıyor?”

“Amerika’nın tehditleriyle Rahip Brunson’un cezasını ev hapsine çevirenler, Sise Ana’yı dört duvar arasında bir ölüme mahkûm etmemelidirler” diyen Özen, “Necmettin Erbakan örneğinden de hatırladığımız üzere daha önceki birçok örnekte ileri yaşlardaki tutukluların cezasının ev hapsine çevrildiğini biliyoruz. Buradan yetkililere sormak istiyoruz; bu neden Sise Ana için ısrarla uygulanmıyor?”

HDP’li Vekil Özen, “Sise Ana gibi tüm hasta tutsakların durumu hiçbir pazarlığın konusu olmadan bir an önce çözülmelidir. Bir insanın en temel hakkı olan yaşam hakkı her türlü siyasi hesabın önünde olmalıdır” vurgusunu yaptı.

 

Güncel konulu diğer haberler