Takip Et

Güncel

HDP’li Züleyha Gülüm, Menzil cemaatinin elindeki depremzede çocukları sordu

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Menzil cemaatinin elinde olduğu belirtilen depremzede çocuklara ilişkin soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Adıyaman’da Menzil cemaatinin elindeki depremzede çocukları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a sordu.

Maraş merkezli depremlerin ardından yakınlarını kaybeden çocukların çeşitli cemaat ve tarikat yapılanmalarına bağlı dernek ve vakıflara teslim edildiğine dair birçok iddianın olduğuna dikkat çeken Züleyha Gülüm, önergede şunları dedi:

“Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Menzil köyünden gelen görüntüler ve Menzil tarikatının yaptığı açıklamalar iddiaları doğrular niteliktedir. Kahta’da Menzil tarikatının hakim olduğu köylerde Buhara Evleri adı verilen 41 bloktan oluşan bin daire inşa edilmiştir. Menzil tarikatı, köydeki bu yapılarda toplam 3 bin 850 yetişkin depremzede ile 1100 çocuğun ‘misafir edildiğini’ açıklamıştır.”

Bakanlığın ‘Bizim Menzil cemaatine ya da herhangi bir yere verecek bir çocuğumuz yok ama insanlar kendi çocuklarını diledikleri yerde bulundurabilirler, buna karışacak halimiz yok’ açıklaması yaptığına dikkat çeken Züleyha Gülüm Bakan’a şu soruları sordu:

“*Adıyaman’da Menzil tarikatında bulunan kaç çocuk vardır? Bu çocukların kaçı refakatsiz çocuklardandır?

*Yakınlarını kaybeden çocukların aileleri hayatta olmadığına göre çocukların ailelerinin rızasıyla verildiği iddiası gerçeği aykırı değil midir? Hangi yasal düzenlemeye dayanarak bu çocuklar tarikatlara verilmiştir?

*Menzil tarikatı bünyesinde kaç kız çocuğu bulunmaktadır? Bu çocukların eğitim- öğretim imkânı mevcut mudur?

*Aile ve yakınlarının bilgisi dahilinde olsa dahi tarikat ve cemaatlerin çocuklara yönelik her türlü istismarını önlemek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sorumluluğunda değil midir? Bakanlığınız çocuklarla ilgili sorumluluğunu tarikat ve cemaatlere mi devretmiştir?

*Tarikat ve cemaatlerin bünyesindeki dernek ve vakıflarda kaç depremzede çocuk bulunmaktadır?”

Güncel konulu diğer haberler