Takip Et

Güncel

Hrant Dink’in katledilmesi araştırılsın önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin Hrant Dink’in katledilmesinin tüm yönleriyle araştırılması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, HDP’nin “Hrant Dink cinayetinin tüm yönleriyle araştırılması” amacıyla daha önce verdiği önergesi diğer önergelerin önüne alınarak bugün görüşülmesi önerisi görüşüldü.

TBMM Genel Kurulu’nda önerinin gerekçesine ilişkin konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Yaşamı boyunca Türkiye halklarının barış içinde bir arada yaşaması için mücadele eden sevgili Hrant Dink, 19 Ocak 2007 günü, devletin derinde ve yüzeyde olan pek çok karanlık odağın içinde olduğu organize bir cinayetle katledildi” dedi.

Katledilişinin üzerinden 16 yılın geçtiğini hatırlatan Paylan, talimatı verenlerin yargılanmadığını vurguladı.

Paylan, devamında şöyle konuştu:

“Bizim önümüze Trabzon Pelitli’den yola çıkarılan bir çete konuldu ve 16 yıldır bizimle dalga geçiliyor. Hrant Dink’le ilgili, adalete bugüne kadar ulaşamadık. Hrant Dink davası, bir arınma davası olabilirdi. Bu devletin derinlikteki karanlık çeteleri ortaya çıkarmak için bir arınma davası olabilirdi. Ama AKP iktidarı, dönemin valisini içişleri bakanı yaptı, dönemin emniyet müdürünü vali yaptı. İstihbarat dairesinin bütün yetkililerini terfi ettirdi. Kamera kayıtlarını yok ettiler.

Trabzon Pelitli’den çıkan o çeteyi bizim önümüze koydular. ‘Bunlardır katiller’ dediler. Biz dedik ki ‘Biz, öldür diyenleri arıyoruz’ dedik. Önce ‘Ergenekoncu’ denilenleri FETÖ’cüler yargıladılar, 15 Temmuz’dan sonra da ‘FETÖ’cü denilenler katilmiş’ denilip bizim önümüze bazı FETÖ’cü aktörleri koydular. Bütünleşik sorumluluğun üzerine gidilmedi. Dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ali Fuat Yılmazer, 3 yıl önce ‘mahkemede konuşacağım’ dedi. İki kızını tutukladılar. İşte devletin derinindeki çete bu şekilde çalışıyor. Bir tuğlayı dahi çektirmiyor. Bugünlerde yine güvencin tedirginliğinde yaşıyoruz. Çeteler yine görevdeler. Çünkü yüzleşilmeyen her suç tekrarlar. Bugünlerde de tekrarlıyor.”

Güncel konulu diğer haberler