Bizimle iletişime geçin

LGBTİ+

İHD İstanbul Şubesi LGBTİ+ Komisyonu’ndan yasaklara ilişkin açıklama

İHD İstanbul Şubesi LGBTİ+ Komisyonu, 30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nı engellemek için Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları tarafından getirilen eylem ve etkinlik yasak kararına tepki göstererek, derhal geri çekilmesini istedi.

30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’na yönelik eylem ve etkinlikleri engellemek amacıyla Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları’nın getirdiği yasağa tepkiler sürüyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi LGBTİ+ Komisyonu, bu yasakların LGBTİ+’ları katletmek için sokağa çıkan, çağrı yapanlara karşı getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Açıklamada, “Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıklarının yasakları Türkiye’ninde imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14.Maddesi ve Anayasa’ya göre tamamen geçersizdir. Bu yasaklar tek bir elden çıkar ‘ırkçı-ayrımcı’ zihniyetin isteğidir ve LGBTİ+’lara uygulanan özel yasaklardır. 

LGBTİ+ mücadelesi üzerinde kurulan baskının ve yasakların, Onur Yürüyüşü’nün yapılacağı 24 Haziran günü Taksim’e çağrı yaparak LGBTİ+’ları tehdit eden derneklerin üzerinde kurulması gerekmektedir. Tüm yetkilileri bir an evvel bu yasaktan dönmeye davet ediyoruz. LGBTİ+ mücadelesi karşısındaki tüm engellerin ve hak ihlallerinin karşısındayız” denildi. 

Daha Fazla LGBTİ+ Haberler