Takip Et

Dünya

İran’da eylemlere katıldıkları gerekçesiyle 2 kişi idam edildi

İran’da eylemlere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Mohammad Mehdi Karimi ve Seyed Mohammad Hosseini’ye verilen idam cezaları infaz edildi.

İran’da 16 Eylül’de Jina Mahsa Amini’nin İran “ahlak polisleri” tarafından katledilmesiyle kadınlar öncülüğünde İran ve Rojhilat’ta başlayan protesto eylemleri ediyor. Eylemlere katıldıkları için tutuklanan ve ağır işkencelere maruz kalan Mohammad Mehdi Karimi ve Seyed Mohammad Hosseini, bu sabah idam edildi. Karimi ve Hosseini ile İran rejiminin idam ettiği eylemci sayısı 4’e yükseldi.

İran İnternational’ın verdiği bilgiye göre, Ruhollah Ajamian adlı Besiç üyesinin öldürülmesiyle suçlanan Karimi ve Hosseini, İran Yüksek Mahkemesi’nin verdiği kararla, küresel ölçekte idamlarının önlenmesi için düzenlenen kampanyalara rağmen bu sabah idam edildi. Besiç adlı paramiliter çete üyesi Ruhollah Ajamian’ın öldürülmesiyle ilgili olarak Kasım ayında görülen davada 5 kişi idama, 11 kişi de uzun süreli hapis cezalarına çarptırılmıştı. 

İdam kararlarının verilmesi ardından Karaj Cezaevi’nde bulunan kadın tutukluların, idama karşı başlattığı açlık grevi 14 gündür devam ederken, Yargıtay Halkla İlişkiler Direktörü Amir Hashemi, Karimi ve Hosseini’nin bu sabah idam edildiğini Yargı Haber Ajansı Telegram kanalı üzerinden duyurdu.

Dünya konulu diğer haberler