Takip Et

Dünya

İran’da Mahsa Amini protestolarında ilk idam: Mohsen Şekarî isimli genç bu sabah idam edildi

İran’da Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası başlayan protestolar katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mohsen Şekarî isimli bir genç bu sabah idam edildi.

Eylül’de Jîna Emînî’nin Tahran’da polis tarafından öldürülmesi ardından başlayan eylem ve protestolar devam ediyor. Rejim güçlerinin saldırıları da her geçen gün artıyor. Eylemlere katıldıkları için rejim güçleri tarafından sokak ortasında öldürülen ve yaralanan vatandaşların yanı sıra şimdiye kadar 18 bini aşkın kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor. Gözaltına alınan kimi yurttaşlar, hızlı yargılamaların ardından idama mahkum ediliyor ve idam cezaları hemen infaz ediliyor. Yaklaşık iki buçuk aylık tutukluluğun ardından bu sabah 23 yaşındaki Mohsen Şekarî isimli bir gencin idam edildiği açıklandı. 

Polisi yaraladığı gerekçesiyle gözaltına alındı

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı’nda (IRNA) yer alan habere göre, 25 Eylül’de Tahran’ın Setar Xan Bölgesi’nde yaşanan protestolar sırasında bir polis (Besic) memuru sol kolundan aldığı bıçak darbesiyle yaralandı. Hemen ardından eylemlere katıldığı gerekçesiyle 23 yaşındaki Mohsen Şekarî isimli bir genç gözaltına alındı.

Mahkeme 23 yaşındaki genci idama mahkum etti

Yapılan hızlı yargılamanın ardından Tahran Devrim Mahkemesi, Mohsen Şekarî’nin, “Öldürmek ve terör yaratmak kastıyla insanları hürriyet ve güvenlikten yoksun bıraktığını, bir güvenlik görevlisini (Besic) görevini yaparken soğuk silahla (pala) kasten yaraladığını ve engellediğini” ileri sürerek idama mahkum edilmesine hükmetti. 

Mohsen Şekarî bu sabah idam edildi

Mohsen Şekarî’nin avukatı karara itiraz ederek, dosyayı Yüksek Mahkeme’ye taşıdı. Ancak Yüksek Mahkeme Şekarî’nin “muharebe suçu işlediği ve bu konuda alınan hükmün şeriata ve hukuk standartlarına uygun olduğu, bu nedenle Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun 469. maddesinin a bendine istinaden kabul ve tasdik edildiği” kararı verdi. Kararın onanması ardından 23 yaşındaki Mohsen Şekarî, bu sabah (8 Aralık) idam edildi. 

Mohsen Şekarî için sanal medyada yüzlerce mesaj paylaşılarak, uluslararası insan hakları örgütlerinin idamlara ve İran İslam Cumhuriyeti rejiminin “insanlık dışı” uygulamalarına karşı daha fazla harekete geçmeleri çağrısı yapıldı.

Dünya konulu diğer haberler