Takip Et

Emek

İşçi Emekçi Birliği’nden asgari ücret açıklaması: “İnsanca yaşanacak bir ücret için mücadele edelim”

İşçi Emekçi Birliği (İEB), asgari ücret görüşmelerine ilişkin İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde eylem gerçekleştirdi.

İşçi Emekçi Birliği, 7 Aralık’ta başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesi İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.

Kızılbayrak’ta yer alan habere göre; “İnsanca yaşanacak bir ücret için mücadele edelim! Ücretli kölelik düzenini yıkmak için birleşelim!” şiarıyla gerçekleştirilen eylemde açıklamayı DEV TEKSTİL İstanbul temsilcisi Okan Karaçam okudu. Açıklamada Türk-İş başkanının çelişkili konuşmaları hatırlatıldı ve sermayedarların, asgari ücret masası kurulmadan Kamu Garanti Fonu’ndan düşük faizli kredi alma, sigorta primi teşvikiyle tüm fonları yağmalama garantisi aldıkları belirtildi.

“AKP iktidarının bakanları da asgari ücret görüşmeleri başlamadan sermaye çevrelerinin isteklerinin önemli bir kısmını yerine getirmiş bulunuyor” denilen açıklamada şunlar vurgulandı:

“Çünkü açıktır; bu bir kötü yönetim değil, yanlış ekonomi politikası değil. Bu bilinçli bir tercihtir. Devlet sermayedarların devletidir ve her adımıyla onların çıkarını gözetmektedir. Bu gerçek bütçe görüşmelerinde de karşımıza çıkmaktadır.

Bütçenin yüzde 85’i bizlerin cebinden çıkıyor. Cengiz’inden Sabancı’sına, Kalyon’undan Koç’una, tüm sermayedarların vergi borçları sürekli siliniyor. Ancak bizim sırtımızdan kepçeyle alınan vergilerin görüşüldüğü bütçede “çocuklarımıza okullarda bir öğün ücretsiz yemek verilsin” teklifi reddediliyor. İşte bunlar bizim asgari ücretimizi belirleyecek masada oturuyorlar. Masanın bir bacağında patronlar, bir bacağında güya işçi temsilcisi maaşları 50-60 binlik Türk İş bürokratları, bir bacağında ise patrondan çok patroncu devlet oturuyor. Bu masadan işçiler emekçiler lehine bir şey çıkmayacaktır!”

“Ücretli kölelik düzenini yıkmak için birleşirsek…”

Birleşip mücadele etmenin önemine dikkat çekilen açıklamada “Ücretli kölelik düzenini yıkmak için birleşirsek” denildi ve özetle şunlar vurgulandı:

“• Asgari ücret işçi sendikalarının açıkladığı yoksulluk sınırının altında kalamaz!

• Asgari ücreti işçi düşmanı bir komisyon belirleyemez!

• Eğitim, sağlık, barınma, en temel insan hakkıdır ücretli olamaz! 

• İş ve gelir güvencesi olmayan kimse kalamaz!

• Vergi aldatmacasına son!

• Emekli maaşları da dâhil hiçbir ücret asgari ücretin altında olamaz!

• Çocuklarımız okullarda aç kalamaz, en az bir öğün ücretsiz yemek!”

Açıklamada son olarak şunlar ifade edildi:

“Bu düzen, özel mülkiyete dayanır ve sermaye sınıfının çıkarına hizmet eder. İnsanca yaşanacak ücret de dâhil bizim sorunlarımızı çözecek olan işçi, emekçilerin kendi iktidarıdır. Ücretli kölelik düzenini yıkmak için birleşelim!

İnsanca yaşanacak bir hayatı kendimiz kuralım!”

“17 Aralık’ta 17.00’da Kadıköy İskele Meydanı’ndayız”

Sık sık “İşçilerin birliği, sermayeyi yenecek”, “Asgari değil insanca yaşam”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atıldığı eylemde 17 Aralık Cumartesi, saat 17.00’de Kadıköy İskele Meydanı’na çağrı yapıldı ve şunlar denildi:

“Tüm işçi ve emekçilere çağrımızdır. 17 Aralık günü saat 17’de Kadıköy İskele Meydanı’nda olacağız. Açlığa, yoksulluğa, yoksunluğa karşı birlikte mücadele edeceğiz.”

Emek konulu diğer haberler