Takip Et

Güncel

İşkenceyle gözaltına alınan Partizan okurları serbest bırakıldı

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA) tarafından, “Devrim ve Komünizm Şehitlerini Anma Haftası” kapsamında Sarıgazi Mezarlığında yaptıkları anmaya yönelik polis saldırısında işkenceyle gözaltına alınan 6 Partizan okuru serbest bırakıldı.

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA) tarafından Devrim ve Komünizm Şehitlerini Anma Haftası kapsamında gerçekleştirilen mezar anmasında polis tarafından işkenceyle gözaltına alınan 6 Partizan okuru serbest bırakıldı

Yeni Demokrasi’de yer alan habere göre; Devrim ve Komünizm Şehitlerini Anma Haftası kapsamında Sarıgazi’de bulunan Parti ve Devrim Şehitliğinde dün gerçekleştirilen mezar anmasına polis saldırmış, mezarlığın içine çevik kuvvet polisi yığılırken polis saldırısında 6 Partizan okuru işkenceyle gözaltına alınmıştı.

Sağlık kontrolünde işkence

Gözaltında tutulan Partizan okurları sağlık kontrolü için götürüldükleri hastanede ters kelepçeli muayeneyi kabul etmedikleri için hastane içinde de işkenceye maruz bırakıldı. Partizan okurları yaşadıkları işkenceyi sloganlarla teşhir ederken destek vermek ve yaşanılan durumu kayıt altına almak isteyen halk, polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Bir Partizan okuru polis tarafından muayene odasına kapatılarak kafası kapıya vurularak işkence yapıldı. Ayrıca avukat tarafından edinilen bilgiler doğrultusunda gözaltına alınanlarda yoğun işkence olduğu ve sağlık muayenesinde darp raporu verilmediğini belirtti.

Gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Sancaktepe Emniyette gözaltında tutulan Partizan okurları bugün Kartal Anadolu Adliyesinde savcılığa çıkarıldı.

Savcı karşısına çıkan Partizan okurları ifadeleri alınmadan adli kontrole sevk edildi. 2911’e muhalefetten ve “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama suçundan” yurtdışı yasağı ve haftada iki gün imza adli kontrolüyle serbest bırakıldı.

Güncel konulu diğer haberler