Takip Et

Güncel

İstanbul Newroz’u başladı

İstanbul’da gerçekleştirilen Newroz kutlaması, soğuk ve yağışlı havaya rağmen Yenikapı’daki miting alanında başladı.

“Her dem Newroz her der azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen 2023 Newroru’nun İstanbul’daki adresi olan Yenikapı Meydanı, görkemli bir kutlamaya ev sahipliği yapıyor.

Meydana girişler devam ederken, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ile Bağımsız Devrimci Sınıfı Platformu (BDSP), Devrimci Parti, Halk-Der, Marmaray Metrosu önünde toplanmaya başladı. Marmaray kapısı önünde bekleyen gruplar,  “Dem dema serkeftinê ye”, “Size söz yine bahar gelecek” dövizleriyle kortej halinde gerçekleştirdiği yürüyüşle Newroz meydanında yerini aldı. 

Jın jıyan azadî sloganlarıyla meydana aktılar

Tevgera Jinên Azad (TJA) filamalarıyla 8 Mart’ta açığa çıkan öfkeyi Newroz meydanlarına taşıyan kadınlar, ulusal kıyafetleriyle Marmaray’ın Aksaray kapısından alana doğru yürüyüşe geçti. Kesk û sor û zer (Yeşil, sarı, kırmızı) fılamalar taşıyan kadınlar, “Jin jiyan azadî” sloganlarıyla meydana aktı. İkinci kortej oluşturan kadınlar, “Kadınların kurtuluşu devrimi gerektirir, gerisi boş hayaldir” pankartıyla meydana girdi.

Ulusal kıyafetler engel tanımadı 

İstanbul Emniyeti özellikle gençlerin meydana girişini engelledi. Yer yer gençlerin ve çocukların ulusal kıyafetlerinin de üzerlerinden çıkarıldığı görüldü. Ulusal kıyafetleriyle alana girişleri engellenmek istenen gençler, sloganlar eşliğinde bariyerleri aşarak meydana girdi. “Bijî Serok Apo” sloganları ata ata meydana gelen gençler, burada “Bê Serok jiyan nabe” ve “Newroz isyandır” sloganlarıyla bekleyişe geçti. 

Meydandan sloganlar yükseliyor

HDK, Yeşil Sol Parti, DBP, TJA, HDP, Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), TİP, Partizan, Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB) bayrakları ile Türkyie devrimci hareketin önderlerinden Deniz Gezmiş posterlerinin dalgalandığı meydanda,  gençler Bursa’da ırkçı saldırıya uğrayan Amedspor bayraklarını ve atkılarını taşıdı. HDP ve Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisleri, “Yeşili’ ez, ulusu koru” yazılı pankartıyla Amedspor ile dayanışma mesajı verdi. 

‘DEPREM DEĞİL DÜZEN ÖLDÜRDÜ’

EMEP de, “Yaşasın Newroz! Newroz Pîroz Be!” pankartı açarak, “Deprem değil, bu düzen öldürür”, “Newroz pîroz be”, “Bijî biratiya gelan” sloganları eşliğinde meydana yürüdü.

Amedspor halktır

Emek ve meslek örgütleri, “Bijî berxwedana zindanan “, “Bê Serok jiyan nabe” sloganları ile Marmaray kapısından meydana giriş yaptı. Amedspor Barikat taraftar grubu da “Newroz pîroz be”,  “Amedspor halktır, halk burada”, “Barikat burada, dimdik ayakta” sloganlarıyla Newroz alanına yürüdü. 

Hesen Zîrek’in “Newroz” ve Koma Gulên Xerzan’ın “Sonda me” şarkısı eşliğinde Newroz programının başlaması bekleniyor.

Güncel konulu diğer haberler