Bizimle iletişime geçin

Gençlik

İÜ Dayanışmasından ırkçı saldırılara ilişkin açıklama: Sorumlular kampüsleri kışlaya çevirenler

İstanbul Üniversitesi Dayanışması, İstanbul Üniversitesi’nde artan ırkçı saldırılara ilişkin saldırıların devlet, polis ve ÖGB işbirliği ile yapıldığına dikkat çekti.

İÜ’de artan ırkçı saldırılara ilişkin açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Dayanışması, saldırıların devlet, polis ve ÖGB işbirliği ile yapıldığına dikkat çekerek, dayanışma çağrısında bulundu.  

MA’da yer alan habere göre; İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 24 Kasım’da ırkçı saldırıya uğrayan öğrencilere ilişkin İstanbul Üniversitesi Dayanışması açıklama yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan açıklamaya, saldırıya uğrayan öğrenciler katılırken, çok sayıda öğrenci de destek verdi. 

Açıklama metnini İstanbul Üniversitesi Dayanışması üyesi Atakan Yüksek okudu.  

Yoksulluk, işsizlik ve savaşın toplumda yaratılan tahribatı arttırdığına dikkat çeken Yüksek, bu durumun okullarda “faşist” saldırılara kadar vardığını söyledi. Öğrenciler olarak özgür, bilimsel, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü, demokratik ve anadilde eğitim hakkını savunduklarını belirten Yüksek, bu taleplerinden dolayı saldırı politikalarıyla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekti.  

Polis saldırganları serbest bıraktı 

Saldırıya uğradıkları süreçte yaşananları hatırlatan Yüksek, “3 Kasım’da İÜ Edebiyat Fakültesi öğrencisi 4 arkadaşımız sabah saatlerinde derse giriş esnasında faşist çeteler tarafından saldırıya uğradı. Aynı günün öğle saatlerinde 7 arkadaşımız 30-40 kişilik grup tarafından, oturdukları kafe ablukaya alınarak şiddet, tehdit ve tacize maruz kaldı” dedi. Saldırıda 1 arkadaşlarının yaralandığını ifade eden Yüksek, bir kadın arkadaşlarının ise saldırıyı gerçekleştirenler tarafından tecavüzle tehdit edildiğini aktardı. Yüksek, ayrıca saldırı esnasında polisler tarafından gözaltına alınmış gibi gösterilen saldırganların 10 metre ötede tekrar serbest bırakıldığına dikkat çekti. 

Dayanışma çağrısı 

Saldırının 3 Kasım ile sınırlı kalmadığını belirten Yüksek, 24 Kasım’da da 6 öğrencinin İletişim Fakültesi’nde 25 kişilik ırkçı grup tarafından saldırıya uğradığını belirtti. Ayrıca üniversitede bulunan polislerin, ırkçı grupların linç girişiminde bulunacağı anlarda ortadan kaybolduğuna dikkat çeken Yüksek, “Bugüne kadar yaşadığımız saldırıların veya hedeflenen bu saldırı sürecinin sorumlusu üniversitemizi, kampüslerimizi kışlaya çevirmek isteyen devlet ve kayyum rektör ile kampüslerimizi işgal eden polis, Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB) ve faşist çetelerdir” dedi. 

Irkçı saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Yüksek, “Bu saldırı sürecinde gerçekleşen faşist-polis-ÖGB işbirliğine karşı; tüm kamuoyunu ses çıkarmaya, dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Daha Fazla Gençlik Haberler