Bizimle iletişime geçin

Güncel

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu: Linç kültürüne hizmet eden söylemler derhal terk edilmeli

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, seçim sürecinde mültecilere yönelik nefret söylemlerine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, son dönemde mültecilere yönelik ırkçı söylemlere ilişkin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. 

“Hepimiz mülteciyiz ırkçılığa hayır” pankartı açan İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganı attı.

Nefreti körükleyen dile karşı mücadele ettikleri ifade edilen açıklamada, “İltica temel bir haktır, hepimiz mülteciyiz. Irkçılığa hayır” denildi.

Basın açıklamasını okuyan Avukat Meral Kaban, ikinci tura kalan seçimlerde tarafların propaganda için tercih ettikleri dilin ilk seçimdeki uzlaşmacı, toparlayıcı dilden uzaklaşmasını kaygıyla takip ettiklerini ifade etti. Kaban, “14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimde milliyetçilik ve mülteci düşmanlığı siyaseti yaparak seçime giren adaya verilen oyların oranının ikinci tur sonuçlarını etkileyecek düzeyde olması ve sırf bu kitlenin oylarını alabilmek sebebiyle bizce toplumda nefreti körükleyecek, düşmanlığı çoğaltacak ve geri dönüşü olmayan üzücü olayların gerçekleşmesine sebebiyet verecek bir dil ile konuşulmaya başlandı” dedi.

“Doğru Bir Mülteci Politikası Yok”

Nefret dilinin mültecilere ve hak talep eden bütün taraflara zarar vereceğini dile getiren Kaban, “Ülkemizin henüz doğru bir mülteci politikasının olmaması, Cenevre Sözleşmesi’ne konulan şerh orta dururken, kendilerinin hak ve adaletten yana olduğunu iddia eden tüm siyasi parti ve liderlerinin, mülteci haklarını tanımaları beklenirken, aksine her fırsatta ve yaşanan her olumsuzlukta mültecileri sorumlu tutmaları, onları ‘günah keçisi’ ilan etmeleri, hem nefret söylemi hem de doğru değildir” diye konuştu.

Yükselen ırkçılık, oluşturulan nefret ikliminin mültecilerin yaşam hakkı ile ilgili kaygılarının her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Kaban, platform olarak hiçbir seçim sonucunun insan hak ve yaşamından önemli olamayacağını ifade etti.

“Gerçek Sorunlara Dair Çözüm Önerilerini Dillendirmeliler”

Kaban, “Bizler mülteci hak savunucuları olarak, hangi siyasi cephe/ittifaktan geldiğine bakmaksızın, linç kültürüne hizmet eden bu söylemlerin derhal terkedilip, mülteci hakları başta olmak üzere, gerçek sorunlara dair çözüm önerilerini dillendirmeye davet ediyoruz. Zira haklardan yararlanmak için vatandaş değil, insan olmanın yeterli olduğunu belirtiyor ve aksi halde yaşanan tüm olumsuzluklarda bu dil ve söylemin sahiplerinin sorumlu olduklarını hatırlatıyoruz” dedi. (Evrensel)

 

Daha Fazla Güncel Haberler