Bizimle iletişime geçin

Emek

İzmir’de 1 Mayıs çağrısı: Aydınlık yarınlar için alanlardayız

1 Mayıs’ta Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitinge çağrı yapan sendikalar, insanca bir yaşam ve ücret için alanlara çağrı yaptı.

İzmir 1 Mayıs Tertip Komitesi, kentte yapılacak 1 Mayıs mitingine çağrı amacıyla Konak Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya siyasi parti ve kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda işçi katıldı.

Komite adına konuşan Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, yandaşların, çetelerin, rantçıların geliri artarken, işçinin günden güne yoksullaştığını söyledi. İnsanca bir yaşam ve ücret için 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını vurgulayan Çakmak, “Kuvvetler ayrılığının ortadan kalkmasıyla, yargı bağımsızlığını tamamen yitirdi. Uluslararası anlaşmalar bir kenara bırakıldı, başkanlık rejimi hayata geçirildi ve demokrasi, adalet, barış ortadan kalktı. Adalet, barış, demokrasi ve kardeşliği yeniden inşa etmek için 1 Mayıs’ta alanlardayız” dedi.

Mülteci işçilerin sorunlarına da değinen Çakmak, “En güzel şiir barıştır” demek için alanlarda olacaklarını söyledi. İklim krizi ve doğanın talanını durdurmak için alanlara çıkacaklarını belirten Çakmak, “Çocuk istismarına, şiddete, mobbinge, tacize ve kadın cinayetlerine karşı alanlardayız. Karanlık gider Gezi kalır diyen ve geleceği çalınan gençlerin aydınlık yarınları için 1 Mayıs’ta alanlardayız” diye konuştu.

Daha Fazla Emek Haberler