Takip Et

Kadın

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. duruşması öncesi Danıştay önünde buluştu

İstanbul Sözleşmesi duruşması öncesi Danıştay önünde açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “İstanbul Sözleşmesi hepimizin kırmızı çizgisidir biz bu kırmızı çizgimizden asla vazgeçmeyeceğiz asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin ve kadın örgütlerinin İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasının iptaline ilişkin Danıştay’a açtığı dava Danıştay 10’uncu Dairesi’nde görülmeye başlandı. Duruşması öncesi Danıştay önünde bir araya gelen kadınlar açıklama yaptı. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği davalarını üstlendiği ailelerle birlikte Danıştay önünde açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan aileler, artık başka kadın ve çocuklar katledilmesin diye sözleşmeye sahip çıkacaklarının vurgusunu yaptı. Ardından dernek adına açıklama yapan Avukat Müjde Tozbey, sözleşme için mücadele vermeye devam edeceklerini belirtti. 

Duruşmayı HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP’li kadın milletvekilleri ve Kadın Meclisi üyeleri takip ediyor. Duruşma öncesi HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Danıştay önünde açıklamalarda bulundu. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” pankartı açıldı. 

Kadınların uzun yıllar verdiği mücadele sonucu emekleri, bedenleri, sözleri ve ödemiş oldukları bedeller ile kazandıkları bir hak olan İstanbul Sözleşmesinin bir gece yarısı bir erkek tarafından fesh edilmesini asla kabul etmediklerini bildiren Pervin, “Her yerde ifade ettik bugün burada bir kez daha söylüyoruz. İstanbul Sözleşmesi bir erkeğin iki dudağı arasında çıkacak bir sözle attığı bir imza ile asla fesh edilecek ve yok sayılacak bir sözleşme değildir. Bugün Türkiye’de binlerce kadın erkek şiddetine maruz kalırken, binlerce kadın canını verirken, katledilirken yaşamını yitirirken böylesi önemli bir sözleşmenin bir gece yarısı fesh edilmesini asla kabul etmeyeceğiz ve bunu savunmaya her yerde devam edeceğiz” dedi. 

Vazgeçmeyeceğiz

HDP olarak Danıştay’a başvuruda bulunduklarını anımsatan Pervin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sözleşmeyi savunacağız. Bu kararın bugün Danıştay’dan olumlu bir şekilde çıkması sadece bizim değil bu ülkede yaşayan milyonlarca kadının talebidir ve biz milyonlarca kadını temsilen bu duruşmayı izlemek üzere buradayız. Bu hukuksuzluğu asla kabul etmeyeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Burada gözü yaşlı anneler var, kızlarını erkek şiddetiyle kaybeden annelerimiz var ama bu ülkede yaşayan milyonlarca annenin aynı durumu düşmemesi için hep birlikte bu sürecin takibi olacağız. Milyonlarca kadının bu sürecin takibi olması için elimizden geleni yapacağız ve asla bunun mücadeleyi bırakmayacağız. İstanbul Sözleşmesi hepimizin kırmızı çizgisidir biz bu kırmızı çizgimizden asla vazgeçmeyeceğiz asla taviz vermeyeceğiz”

Pervin’in ardından açıklama yapan baro temsilcileri de davaya sonuna kadar sahip çıkacaklarının mesajını verdi. 

Açıklamanın ardından kadınlar duruşmayı takip etmek için davanın görüleceği Danıştay 10’uncu Daire Başkanlığı duruşma salonuna geçti.  HDP Kadın Meclisi adına savunmayı HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yapacak.

Kadın konulu diğer haberler