Takip Et

Emek

Kamu emekçilerinin enflasyonu yıllık bazda yüzde 129,02

Büro Emekçileri Sendikası’nın (BES) “Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması”nı açıkladı.

TÜİK’in 2023 yılı Ocak ayında TÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 6,65, bir önceki yılın aynı ayına göre (yıllık) yüzde 57,68 artış açıkladığı hatırlatılan açıklamada; “Büro Emekçileri Sendikası “Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması” sonuçlarına göre ise, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 8,17 bir önceki yılın aynı ayına göre (yıllık) yüzde 129,02 artış gerçekleşmiştir” denildi.

Evrensel’de yer alan habere göre; TÜİK’in hesaplamalarına göre emekçiye yapılan zamdan emekçinin elinde sadece 7,75 puanlık artış kaldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi; “Sendikamızın hesaplamalarına göre ise 2023 yılı ilk ayında emekçilerin enflasyonu yüzde 8,17 olmuş ve enflasyon farkı dikkate alınmadan yüzde 14,4’lük zamdan sadece emekçinin eline 6,23 puan kalmıştır” denildi.

2023 yılı ocak gıda enflasyonunu yüzde 10,12 olduğu belirtilen raporda şöyle denildi; “Hava şartları ve gübre, ilaç gibi girdi fiyatlarındaki faiş artış bazı sebze ve meyve ürünlerinde mevsim gereği fiyat neden olmuştur. Hükümetin elektrik doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarına yaptığı zamların dolaylı etkileri nedeniyle ve döviz kurundaki dalgalanmalar gıda fiyatlarını arttırmaya devam etmektedir. Aylık Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepetin de Gıda ve Alkolsüz İçecekler grubunun ağırlığının yüzde 52,03 olması nedeniyle BES TÜFE aylık gıda enflasyonun da artış devam etmektedir.”

Kamu emekçilerinin enflasyonunun yıllık bazda; yüzde 129,02 olduğu ifade edilerek, yıllık gıda enflasyonunun ise; TÜİK rakamlarının 137,32 puan üzerinde tamı tamına yüzde 208,32 olduğu belirtildi. 

Emek konulu diğer haberler