Bizimle iletişime geçin

Güncel

Kırıklar Hapishanesi’nde tutsak yakınları çıplak arama ve tacize maruz bırakıldı

Kırıklar Hapishanesi’nde ziyarete giden tutsak yakınlarının, çıplak arama işkencesine maruz bırakılarak taciz edildiği belirtildi.

İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 5 Mayıs 2023’te açık görüşe giden tutsak yakınlarının, çıplak arama işkencesine maruz bırakılarak, taciz edildiği belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberde: tutuklu İshak Deman, Salih Gölyar, Savaş Altun, Sami Öztürk, Velat Taş, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’ne gönderdiği mektup ile ailelerinin yaşadıklarına dikkat çekti. 

Yakınlarına yapılanlara ilişkin kamuoyuna bilgi verilen mektupta, “Tutulduğumuz cezaevinde 5 Mayıs tarihli açık ziyaretimize gelen ailelerimize arama adı altında çıplak arama uygulanmış. Ailelerimizin kadın fertleri iç çamaşırlarına kadar soyularak taciz edilmişlerdir. Bu uygulamayı geliştiren Cezaevi 1’inci Müdürü İbrahim Yücesoy’dur. Bu onur kırıcı saldırı ile ailelerimizi devamlı olarak taciz etmek üzere tekraren uygulayarak cezaevini her tür uygulamasını uygulayarak cezaevini toplama kampına dönüştürmek istenmektedir. Zira daha önceden görüşe gelen farklı ailelerimize de aynı muamelelerde bulunulmuş. Bu sistemli bir saldırı tarzı haline gelmiş durumda. İtirazda bulunan ailelerimize ise ziyaret yasağı tehdidi yapılmış. Bu lanetli anlayış saldırı ve uygulamaya bu rezalete tepki veren biz tutuklulara ise disiplin soruşturmaları açılmakta, disiplin cezaları ile sindirmeye çalışarak hedeflenmekteyiz.” 

Tutuklular, çıplak arama işkencesine karşı herkesin ses çıkarmasını istedi. 

Daha Fazla Güncel Haberler