Takip Et

Güncel

Kürdistan Komünist Partisi: Asgari değil yaşanılabilir ücret!

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) asgari ücrete ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, asgari ücret masasında işçileri temsil eden bir sendika yok ifadelerine yer verildi.

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) asgari ücrete ilişkin açıklama yaptı. “Asgari değil yaşanabilir başlığıyla” yapılan açıklamada, “Asgari ücrete zam bugün herkesin gündemindeyken işveren ve hükümetle masaya oturacak olan Türk-İş’in asgari ücret pazarlığını kendi açıkladıkları açlık sınırı olan 7785 TL’den başlatacaklarını açıklaması tam bir garabettir. İşçiler bilsinler ki asgari ücret masasında işçiyi temsil eden bir sendika yok. Türk-İş bu masada işveren ve hükümetin ortağıdır” ifadelerine yer verildi.

Asgari ücretle çalışanların sayısını tüm çalışanların yüzde 60’ına ulaştığını ve tablonun AKP/MHP iktidarının en iyi yaptığı şey olan yoksul ve orta kesimden alıp zengine verme politikasının bir sonucu olduğuna dikkat çekildi.

‘İşçilerin sesi güçlü çıkmadıkça işçilerin talepleri hissedilmeyecek’

Türk-İş ve hükümet kanadı tarafından önerilen rakamların açlık ve sefalet ücreti olduğunu söyleyen Kürdistan Komünist Partisi, asgari ücretin simit çay hesabı yapılarak belirlenemeyeceğini ifade etti. Asgari ücretin dört kişilik bir ailenin yaşamsal ihtiyaçlarının karşılayacak şekilde olması gerektiğini ifade eden KKP taleplerini şöyle açıkladı;

  • Asgari ücretin vergi dışı bırakılması,
  • Asgari değil yaşanılabilir bir ücret olması,
  • Özellikle Kürdistan’da bölgesel ücret ayrımcılığına son verilmesi,
  • İş güvenliği ve sağlığının yasalar ile korunması,
  • İşyerlerindeki çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi,
  • İşçilerin sendikalaşması önündeki engellerin kaldırılması… için işçileri mücadeleye çağırıyoruz. İşçilerin sesi güçlü çıkmadıkça pazarlık masasında işçinin varlığı ve talepleri hissedilmeyecek.

Güncel konulu diğer haberler