Bizimle iletişime geçin

Güncel

Lokumcu davasında talepler reddedildi, duruşma ertelendi

Dönemin Başbakan’ı Erdoğan’ı protesto eyleminde, polisin kullandığı kimyasal gazlar sonucu yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin görülen davanın duruşmasında mahkeme heyeti, avukatların bütün taleplerini reddetti.

Artvin’in Hopa ilçesinde dönemin Başbakanı Erdoğan’ın mitingi öncesi, 31 Mayıs 2011’deki protesto eylemlerinde polisin kullandığı kimyasal gazlar nedeniyle fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin 13 polisin yargılandığı davanın 8’inci duruşması Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada ilk olarak 31 Mayıs 2011 günü olay tutanağı altında imzası olan polisler tanık olarak dinlenildi. Ardından olay günü Metin Lokumcu’ya müdahale eden 112 Acil görevlisi tanık olarak dinlenildi. Sağlık çalışanı “O dönem Hopa’ya ekstra ekipler çağrıldı. Çokça yardım isteyen vardı. Aracımız durduruldu, Metin Lokumcu araca yürüyerek geldi. Şiddetli göğüs ağrısı olduğunu söyledi. Biz de kendisinin pozisyonunu verdik. Damar yolunu açtık, en yakın hastaneye götürdük” ifadelerini kullandı.

Tanık ifadelerinin ardından söz alan Lokumcu ailesi avukatı Nagihan Bulduk, Metin Lokumcu’nun öldürüldüğü gün Hopa’da kullanılan gaz yoğunluğuna ilişkin bilirkişi raporu hazırlanılmasını ve Hopa’da olay yeri keşfi yapılmasını talep etti.

Ardından kararını açıklamayan mahkeme heyeti, bilirkişi raporu ve keşif taleplerini reddederek, kalan tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı 26 Ekim’e erteledi.

Daha Fazla Güncel Haberler