Bizimle iletişime geçin

Basın

“Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri”nin kazananları belli oldu

Bu yıl 26’ncısı verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin kazananları belli oldu.

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe ve katledilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin bu yılki kazananları belli oldu.

Yazılı haber

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen yarışmada Yazılı Haber Ödülü’nü Timur Soykan, 3 Aralık 2022 tarihinde BirGün’de “Karanlık dünya bir çocuğu yuttu” başlığıyla yayımlanan haberiyle kazandı. Haberde, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken, 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile evlendirdiği ve H.K.G.’nin 6 yaşından itibaren tecavüze maruz bırakıldığı anlatılıyor.

Görüntülü haber

Mehmet Zeki Kaya ise, Artı TV’de 18 Aralık 2022’de yayımlanan “Ferhat Encü’ye tokat, gazetecilere engelleme” başlıklı haberiyle görüntülü haber ödülünü kazandı. Haberde, hasta ve infazı yakılan tutukluların özgürlüğü için ailelerin yapmak istediği Adalet Nöbeti eylemine yönelik saldırıda bir polisin Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ya tokat attığı yer alıyor. Yaşananları görüntülen Kaya gözaltına alınırken, kameraya el koyan polisin ise görüntüleri silmek istediği de kayıt altına alınıyor.

Jüri özel ödülü

Jüri, Görüntülü Haber dalında, muhabir Tunca Öğreten, kameramanlar Murat Baykara ve Ömer Çakan’ın, Voys Media Youtube kanalında 12 Ocak 2023’de yayımlanan “Med Çıkmazı” başlıklı haberini Jüri Özel Ödülü’ne değer gördü. Haber, uyarıcı metamfetamin (med) maddesinin yaygın kullanımı, sonuçları, ne kadar kolay ve ucuza ulaşılabildiği, maddenin tedavi merkezlerinde dahi satıldığı gibi noktalara dikkat çekiyor.

Fotoğraf ödülü

Bu yılki yarışmada Fotoğraf Ödülü’nü, 19 Şubat 2023’de BirGün’de yayımlanan “Biz de öldük ama gömülmedik” isimli fotoğrafıyla Uğur Şahin kazandı. Antakya’da çekilen fotoğraf, on binlerce insanın yaşamını yitirdiği, milyonlarca insanı etkileyen 6 Şubat depremlerinden sonra yurttaşların durumunu anlatıyor.

Yerel gazetecilik

Yerel Gazetecilik Ödülü’nü Murat Güreş, Dersim Gazetesi’nde 26 Şubat 2023’de “Herkesin sesini duyan var, onların yok: Abdallar depremde de ayrımcılığa uğruyor” başlığıyla yayımlanan haberiyle kazandı. Haberde, Dîlok’un Bêlqis (Nizip) ilçesi, Şehreküstü, Karşıyaka semtlerindeki açık alanlara, parklara derme-çatma çadır kuran Abdallar’ın zor şartlarda verdiği ayakta kalma mücadelesini anlatılıyor.

Jüri özel ödülü

Jüri, bu sene iki Jüri Özel Ödülü daha verilmesine karar verdi. Son dönemde toplu tutuklamalara maruz kalan Mezopotamya Ajansı ve JİNNEWS muhabirlerine Jüri Özel Ödülü verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca depremde hayatını kaybeden gazetecileri anmak ve yaralanan gazeteciler adına depremde yaralanan gazetecilerden İskenderun Ses Muhabiri Akın Bodur’a Jüri Özel Ödülü verilmesi kararlaştırıldı. 6 Şubat depremlerinde İskenderun Ses Gazetesi’nin sahibi ve kurucusu, Sürekli Basın Kartı sahibi Ayşe Figen Arlı da hayatını kaybetmişti.

Jüri üyeleri

Ödülleri, Banu Tuna, Celal Başlangıç, Meltem Akyol, Hüseyin Aykol, Mustafa Kemal Erdemol, Nazım Alpman, Pelin Ünker, Semra Kardeşoğlu, Yücel Göktürk’ten oluşan jüri belirledi.

Kazananlara ödülleri Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan 2023 günü düzenlenecek törenle verilecek

Daha Fazla Basın Haberler