Takip Et

Güncel

Metin Lokumcu davası: Orada değildim ama tutanağı imzaladım

Artvin Hopa’da polislerin sıktığı gaz yüzenden hayatını kaybeden Metin Lokumcu’yla ilgili açılan davada tanık polislerden biri, olay yerinde olmadığı halde tutanağı ‘usulen’ imzaladığını söyledi.

Artvin’in Hopa ilçesinde, 31 Mayıs 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı dönemindeki yaptığı miting öncesi polisin sıktığı biber gazından etkilenerek ölen 55 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin 13 polisin yargılandığı davanın 9’uncu duruşması Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Duvar’dan Fatih Saygın’ın haberine göre; duruşmaya Lokumcu Ailesi, avukatları ve sanık avukatları katılırken, HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu ve TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu da davayı takip etti.

Polisler Dinlendi

Duruşmaya yargılanan polislerin dinlenmesiyle başlandı. İlk olarak Ankara’dan SEGBİS ile bağlanan polis Şener Özdemir dinlendi. Özdemir, olay yerinde olanların tutanağını imzaladığını fakat orada bulunmadığını söyledi. Özdemir, “Usulün gereği olarak imzaladım, her görevde imzalanır. Ben orada değildim ama görevim vardı” dedi.

‘İmza İçin Evime Geldiler’

Daha sonra dinlenen tanık polislerden Ahmet Cevat Aksoy ise olay günü Hopa’da olduğunu kaydederek, “Telsizim açıktı benim anladığım kadarıyla talimat emrini kaymakam verdi diye hatırlıyorum” dedi. Bir diğer tanık polis Ramazan Ceylan ise olayları görmediğini fakat imza için evine ekip geldiğini söyledi.

Ceylan, “Müdürlerin hepsi imzaladı sen neden sorun çıkarıyorsun?’ dedi. Ben de imzaladım. İbrahim Atakol olabilir imzalatmaya gelen. Terörden sorumlu büro amiriydi. Ben de imzaladım” sözlerini kullandı.

Polisin İfadesi: Rahmetlinin Elinde Taş Vardı

Daha sonra tanık polis Kemal Bayraktar konuştu. Tutanakta yazılanların sorulduğu Bayraktar, “Hep birlikte yazdık. Kısmen benim de yazılanlardan şahit olduğum var şahit olmadığım var. Yıllar geçti, bir çoğunu hatırlamıyorum. Metin Lokumcu’yu hatırlıyorum. Tutanağa gönül rahatlığıyla imza attım. Fiileri gördüğüm için rahatlıkla imza attım şüphe duymuyorum. Rahmetlinin elinde taş vardı. Polisleri engelliyordu. Bana hastaneye gitmemi, bir şahsın öldüğünü söylediler. O ara kimin öldüğünü öğrendim.

Daha sonra tanık polislerden olan ve başka bir suçtan Eskişehir L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan İbrahim Atakol’a SEGBİS ile bağlanıldı. Olay zamanında mitingde görevli olduğunu kaydeden Atakol, “Hopa meydanında 70 civarında insan toplandı. Pankart ve megafonla eylem Yaptılar. Miting ile aralarında sahil yolu ve iç yol vardı. Mitingin güvenliği açısından uygun değildi. Kaymakam, vali ve il müdürü uygun görmedi” dedi.

Olayın gelişimini anlatan Atakol, “Olaylar başlamadan topluluğa uyarı yapıldı. Gaz sıkılacağı bu yüzden rahatsızlıkları bulunanların alandan ayrılması istendi. Olaylar başlamadan grubun ellerinde taş ve sopaları gördük. Taş yağmuruna tutulduk. Çok defa uyarıda bulunduk. Sandalyeler bile fırlatıldı. Ellerine ne geçtiyse fırlattılar. Daha sonra olay alanı genişledi. Olayın başlarında Metin Lokumcu’yu gördüm. Bağırıyordu. Metin Lokumcu’nun birine taş attığını görmedim ama çok agresif ve hareketliydi. Metin Lokumcu bizi alenen tehdit etiğini gördüm” ifadesini kullandı.

Tutanağın nasıl tutulduğuna dair ise Atakol, şu sözlere yer verdi: “Olay tutanağı ortaklaşa imzaladı. Bir kişinin görmesi mümkün değil. Tamamı hakkında bilgi sahibi olmam mümkün değil. 70’inden 70’ini de tanımıyorum. Ama Hopa küçük bir yer. Hepimiz birilerini tanıyoruz. Ben de olaylara katılanlardan Müslüm Karabulut’u tanıyorum. Tutanakta yazanların hepsi bana ait değil.”

Son olarak söz alan Avukat Meriç Eyüboğlu, davada adı geçen TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur-Fincancı’nın raporunu sunması için başvuru yaptı. Ayrıca altı tanığın dinlenilmesini talep etti.

Mahkeme tanıkların ve Korur-Fincancı’nın dinlenilmesini kabul etti. Duruşmaya yarına kadar ara verildi.

 

Güncel konulu diğer haberler