Takip Et

Güncel

Newroz’un startı verildi: Hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız

2023 Newroz’unun startı İstanbulda verildi. Halkların Demokratik Kongresi(HDK) ve Halkların Demokratik Partisi(HDP) 2023 Newroz deklarasyonunu Taksim’de bulunan Elite Wrold Otel’inde açıkladı.

İstanbul’da, 2023 Newrozu’nun startını veren HDK ve HDP, “Newroz ateşiyle özgürlüğe yürüyoruz” başlıklı deklarasyonda, “Depremin acısının ve öfkesiyle  zulüm düzenine karşı 2023 Newroz alanlarını mücadele alanlarına dönüştüreceğiz” denildi.

Bu yıl “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilecek olan 2023 Newroz’una  Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adandı.Halkların Demokratik Kongresi(HDK) ve Halkların Demokratik Partisi(HDP) 2023 Newroz deklarasyonunu Taksim’de bulunan Elite Wrold Otel’inde açıkladı. Salona,  “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe”, “Her Der Newroz”, “Her Dem Azadi” bayrakları asıldı. 2023 Newroz Deklarasyonu’nu HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir okudu.Açıklamaya HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı  Mithat Sancar, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, HDP İstanbul İl Eşbaşkanları İlknur Birol ve Ferhat Encü, Tevgera Jinen Azad (TJA), Kürt Araştırmaları Derneği, Emek Demokrasi ve Barış Güçleri, Güçleri, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, Devrimci Parti,  Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Demokratik Alevler Derneği (DAD), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Yeşil Sol Parti, Kaldıraç, Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF), Partizan, Kaldıraç, Toplumsal Özgürlük Partisi(TÖP) Kürt Araştırmaları Enstitüsü, Yeşil Sol Parti, DİSK, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, DİSK’e bağlı Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut,  ve çok sayıda kişi katıldı.

Newroz depremzedelere adandı

 “Newroz ateşiyle özgürlüğe yürüyoruz” başlıklı deklarasyonda, 2023 Newrozu’nun depremlerin acısı ve yasıyla karşılandığı belirtildi. Depremin üzerinden bir ay geçmesine rağmen yıkımın ağır etkilerinin devam ettiğine dikkat çekilen deklarasyonda, “Newroz, başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu ve Mezopotamya halklarının yeniden doğuşunun sembolüdür. Newroz, halkların diriliş bayramıdır. Newroz; yaşamdır, özgürlüktür. Newroz, zalim Dehak’a karşı Demirci Kawa’nın zaferidir.  Halklarımız binlerce yıldır Newroz’u bu bilinçle kutluyor. Newroz halkların zalimlere, diktatörlere ve tek adamlara karşı isyan bayrağını yükselttiği mücadele günüdür.  Her sene olduğu gibi bu seneki Newroz da halklarımız için umudun müjdecisi, özgürlüğün ateşidir. Bununla birlikte 2023 Newrozunu farklı koşullarda karşılıyoruz. 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli iki büyük deprem ne yazık ki çok büyük bir yıkıma sebep oldu. Kentlerimiz, köylerimiz, yaşam alanlarımız yıkıldı. On binlerce canımızı yitirdik. On binlerce yurttaşımız yaralandı. Acımız ve öfkemiz çok büyük. Bu vesileyle bir kez daha kayıplarımıza rahmet, yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu yıl ki Newroz’u depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza adıyoruz” denildi.

‘Zorba iktidardan hesap soracağız’

Depremin sorumlusunun AKP-MHP iktidarı olduğuna dikkati çeken deklarasyonda,  “Yıkımın ve kaybımızın devasa boyutta olmasının nedeni AKP-MHP iktidarıdır. Bu zorba iktidar 20 yılı aşkın bir süredir hayata geçirilen talancı ve rantçı düzen nedeniyle bu yıkımın sorumlusudur. Kurmuş olduğu inşaat rejimiyle, seçimler öncesi çıkardığı imar aflarıyla, afetlere müdahale için kurulan kurumları arpalığa dönüştürmüş olması nedeniyle bu iktidar suçludur.  Depremden sonra halklarımızı kaderine terk eden, günlerce bir tane bile görevliyi gönderemeyen, yurttaşlarımızın enkaz altında donarak hayatını kaybetmesine neden olan bu zorba iktidardan hesap soracağız! Yaptıkları yanlarına asla kar kalmayacak. İçinde bulunduğumuz tarihsel dönem her açıdan tüm demokratik çevrelere önemli sorumluluklar yüklemektedir. Halkların ve demokrasi güçlerinin bu tarihsel sorumluluk etrafında birleşmeleri ve ortak mücadele iradesini açığa çıkarmaları elzemdir.”

‘Mücadele alanlarına dönüştüreceğiz’

Newroz alanlarını mücadele alanlarına dönüştüreceğini belirtilen deklarasyonda “AKP-MHP iktidarı tüm toplumsal ve demokratik kesimleri hedef almaktadır. En insani ve demokratik arayışlara bile tahammül edememektedir.

Yoğun bir baskı ve şiddet gücüyle demokrasiye, özgürlük taleplerine, farklılıklara yönelmektedir. Bu yönelimlerle tüm toplumsal kesimleri sindirerek baskıcı ve despotik iktidarını sürekli kılmaya çalışmaktadır ancak bizler bu zulüm düzenine karşı 2023 Newroz alanlarını mücadele alanlarına dönüştüreceğiz. Amed’den İstanbul’a, Aydın’dan Kars’a, İzmir’den Antalya’ya, Ankara’dan Hakkari’ye kadar her yerde bu iktidara meydan okuyacağız. Newroz meydanları, öfkenin umuda dönüştüğü alanlar olacak. Bu yılki Newroz günümüzün zalim Dehaklarını tarihin çöp sepetine atma Newrozu olacak. Demirci Kawalar AKP-MHP faşist iktidarını yıkacak. 2023 seçimlerinde emek, özgürlük ve demokrasi güçleri bu tekçi iktidarı yenecek. 2023 Newrozu umudun adresine işaret edecek. Hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız” ifade edildi.

‘Newroz özgürlüğün sesi olacaktır’

Deklerasyonda Tecride, kadın kırımına, ekolojik talana, yoksulluğa karşı Newroz meydanları özgürlüğün sesi olacağı vurgulandı. Newroz, yeniden inşa iradesini de ortaya koyacağını belirtilen deklarasyonda, “Yeniden doğuşu simgeleyen Newroz, yeniden inşa iradesini de ortaya koyacaktır. İkinci yüzyılın eşiğinde ülkenin demokratik değişim iradesi Newroz meydanlarında boy gösterecektir. Merkeziyetçi, tekçi anlayış yerine kendi meclislerinde, kendi sorunlarına, kendi yanıtlarını üretenlerin Demokratik Cumhuriyet talebi, Newroz alanlarındaki milyonlar olarak bir kez daha gür bir sesle dillendirilecek. Newroz meydanlarındaki irade faşizme karşı çıkış yolunu gösterecektir. Tecride, kadın kırımına, ekolojik talana, yoksulluğa karşı Newroz meydanları özgürlüğün sesi olacaktır” diye belirtildi.

İktidarı göndermek tarihsel  sorumluluktur

 Her bireyi siyasal ve toplumsal sorumluluk üstlenmeye, haklarımızın özgür ve  demokratik geleceğini önceleyen bir çabanın ve mücadelenin sahibi olmaya çağıran deklarasyonda, “Unutmamalıyız ki büyük kazanımlar elde edeceğimiz bir eşiğin arifesindeyiz. Bu duyarlılık ve bilinçle önümüzdeki süreci karşılayarak, dönemsel bir başarıdan öte, tarihsel bir başarının sahibi olacağız. Bu bağlamda her kesimi, her bireyi siyasal ve toplumsal sorumluluk üstlenmeye, haklarımızın özgür-demokratik geleceğini önceleyen bir çabanın ve mücadelenin sahibi olmaya çağırıyoruz.  İnsanlarımızı depremde enkaz altında bırakan rantçı, despotik, halk karşıtı olan AKP-MHP iktidarına en büyük siyasi depremi yaşatarak, siyasetin hurdalığına göndermek toplumsal bir sorumluluktur.  Bu inanç ve kararlılıkla Newroz’a gidiyoruz” diye belirtildi.

Newroz Ateşiyle Özgürlüğe

Baharı toplumsallaştırmak, Newroz ateşi etrafında adaletin ve barışın sesini haykırmak için halklar 2023 Newroz’una şu sözlerle davet edildi; “Zulüm ve baskı düzeni gidecek. Halkların baharı gelecek. Depremde açığa çıkan toplumsal birlik ve dayanışma ruhuyla Newroz alanlarına akıp yitirdiğimiz canları anmak, baharı toplumsallaştırmak, Newroz ateşi etrafında adaletin ve barışın sesini haykırmak için,“Herder Newroz, Herdem Azadî” ve “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” şiarıyla kutlayacağımız 2023 Newroz’una tüm halklarımızı davet ediyoruz. Bijî Newroz, yaşasın Newroz.”

Sancar: Yeniden inşa ve ayağa kalkmanın Newroz’u olacak

Demir’in ardından konuşan, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bu yıl ki Newroz’un yaraları sarma, hep birlikte sarma, yeni yaşamı hep birlikte inşa etme yolunda buluşmanın Newroz’u olacağını söyledi. Sancar, “2023 Newrozunu Maraş merkezli depremin yarattığı büyük yıkım ve acı ortamında karışıyoruz. Bu yıkımın ve acının sorumluluğu bu iktidardır. Bu düzendedir. O nedenle bu kadar büyük yıkım, acı ve yas varken Newrozu bir şenlik havasında kutlamak bizlerin değerlerine uymazdı. Newroz’u yas ve dayanışma ruhuyla yeniden inşa ve ayağa kalkma umuduyla kutlayacağız ve karşılayacağız. Bu Newroz bizler için tarihi bir dönemeçte yeni yaşamı inşa etmenin de sesini yükselteceğimiz bir mekan olacaktır. Bir imkan olacaktır. Newroz’u, Newroz ateşini demokratik dönüşümün ve büyük barışın yolunu aydınlatan bir ışık olarak taşıyacağız. Belki halaylar çekmeyeceğiz ama omuz omuza duracağız. Belki sesimizde şarkılar olmayacak ama umudun cesaretin ve kararlılığın ışığı olacak. O nedenle bu Newroz yaraları sarma, hep birlikte sarma, enkazı hep birlikte kaldırma ve yeni yaşamı hep birlikte inşa etme yolunda buluşmanın Newroz’u olacaktır” diye konuştu.

‘Birlikte hesap soracağız’

Depremin hesabının mutlaka sorulması gerektiğinin altını çizen Sancar, “Ülkeyi enkazın altında bırakan bu iktidardan hep birlikte hesap soracağız. Bu iktidar ülkeyi karanlığa gömmüştür toplumu enkaz altında bırakmıştır yarattığı bu büyük acı ve yıkımın hesabını mutlaka hep birlikte sormak zorundayız, sormazsak kayıplarımıza saygısızlık ve geleceğe dair umutsuzluk yaygınlaşacaktır. Yıkımın bir daha asla yaşanmaması için mutlaka hesap soracağız hep birlikte hesap soracağız” diye belirtti.

Newroz yıkımı onarmanın düzeni değiştirmenin günü olacak” diye konuştu.

‘Barışın yolunu birlikte yürüyeceğiz’

Bütün halklar bütün demokrasi güçleri bir araya geleceklerini söyleyen Sancar, “Bu sömürü savaş ve rant düzeni depremde olduğu gibi yaşamanın bütün alanlarında büyük tahribatlar yaratmıştır büyük yıkımlara yol açmıştır. Şimdi Newroz bu yıkımı onarmanın bu enkazı kaldırmanın ve bu düzeni değiştirmenin imkanlarını en geniş şekilde ortaya koyacağımız bir gün olmalıdır bunu Ortadoğu halklarının kadim geleneğinden devralarak zalimlere karşı devrimci Kawaların ruhunu yaşatarak yapacağız. Bütün halklar bütün demokrasi güçleri bir araya geleceğiz, Newroz’da kararlılığımızı değiştirme irademizi yeni yaşamı kurma hedefimizi hep birlikte haykıracağız. Yastayız acılıyız ama aynı zamanda öfkeliyiz. Değiştirme konusunda kararlıyız. Bu kararlılığı bütün toplum kesimlerinden her insana ve bireye bir çağrı olarak da dile getirmek istiyoruz. Newroz ateşiyle demokratik dönüşümün ve büyük barışın yolunu birlikte yürüyeceğiz” diye konuştu.

‘Newroz alanlarında buluşalım’

Tüm herkesi Newroz alanlarına davet eden Sancar, “Newroz alanlarını dolduralım Newroz alanlarına gelemeyenler de Newroz ateşi ile yeni yaşama yürüyüşe katılma iradesini bulundukları her yerde ortaya koyacaklardır. Burada bulunan bütün demokrasi güçleri yine Türkiye’nin bütün demokratları bütün iyi insanları bu Newroz’u yeni yaşamın yeni yaşamın başlangıcı ve inşası bu karanlığın bitmesi bu çöküşün çöküş düzeninin sona ermesi için büyük bir fırsata dönüşecektir. Bundan hiç şüphe duymuyoruz değişim iradesi buradadır. Bu iktidarı değiştirme bu düzeni değiştirme savaşa sömürüye ranta talana son verme iradesi buradadır, bu irade hep birlikte Newroz meydanlarına dönüşecektir. Büyük demokratik dönüşümün ve büyük barışın yolunu Newroz ateşinin ışığında hep birlikte yürüyeceğiz. Yine çağrımı tekrarlıyorum. Newroz alanlarında buluşalım. Bu hedeflere doğru hep birlikte yürüyelim. Kararlılığımızı ortaya koyalım. Umudu büyütelim. Acıyı paylaşalım, yaraları saralım yeni yaşamı hep birlikte kuralım. Hepinize teşekkür ederim” diye konuştu.

‘Sözümüzü alanlarda söyleyeceğiz’

TÖP Başkanı Perihan Koca, 2023 Newroz’unu adım adım örgütleyeceklerini söyledi. Koca, “Acımız, yasımız, öfkemiz çok büyük. Newroz’u isyanımızla, öfkemizle karşılaşıyoruz. Newroz’u büyük bir hesap sorma ile karşılayacağız. 2023 Newroz’u bir miras olacak. Halkımızla sözümüzü alanlarda söyleyeceğiz” diye konuştu.

Güncel konulu diğer haberler