Takip Et

Dünya

Peru’da OHAL ilan edildi: Ölü sayısı artıyor

Peru’da parlamentoyu fesheden Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun hapishaneye gönderilmesiyle başlayan eylemlerde ölü sayısı sekiz oldu. Ülkede 30 gün boyunca OHAL ilan edildi.

Peru’da yasama meclisi Kongre’nin lağvedilmesi ve erken seçimlere gidilmesi talebiyle genişleyerek süre giden gösterilerin altıncı gününde, Savunma Bakanı Alberto Otárola, hükümetin 30 gün boyunca ülke çapında olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı. Polislerin eylemcilere yaptığı saldırılarda bugüne kadar 8 kişi yaşamını yitirdi.

Bakanlar Kurulu’nun kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Hükümet daha önce de protestoların yoğunlaştığı Arequipa, Ica ve Apurímac’ta 60 günllük OHAL kararı almıştı.

Hükümet kararından birkaç saat önce Miraflores Belediye Başkanı Luis Molina, Silahlı Kuvvetler’in başkentin güvenliğini sağlamak üzere sokaklara müdahalesi amacıyla OHAL ilan edilmesini talep etmişti.

Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Hükümet Sarayı’nda hükümet adına yaptığı açıklamada Savunma Bakanı, ülke çapında bir sokağa çıkma yasağı uygulamasının bütünüyle ihtimal dışı olmamasına karşın henüz Peru’da bu önlemi gerektiren bir durum bulunmadığını, dolayısıyla Perulular’ın sokağa çıkmaları önünde engel olmadığını söyledi.

Dünya konulu diğer haberler