Takip Et

Güncel

Polis işkencesine suç duyurusu

HDP, İskenderun’da 10 kişiye işkence edilmesine dair suç duyurusunda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, deprem bölgesi olan Antakya’nın İskenderun ilçesinde HDP yöneticilerinin de aralarında olduğu 10 kişiye yönelik polis işkencesiyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Verilen dilekçede, Hatay Valisi, Emniyet Müdürü, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü ile işkence fiilini işleyen görevliler hakkında “işkence suçu işlemekten” işlem yapılması istendi.  

Haklarındaki iddialar gerçeği yansıtmadığı halde gözaltına alınan 10 kişiye ağır işkence yapıldığı ve bunun savcılığa bildirildiği belirtilen başvuruda, “Yaşanan deprem felaketinde yakınlarını kaybetmiş, evleri yıkılmış ve iş yerlerini tahliye etmek zorunda kalan suçsuz insanlara, görevli kolluk personelleri tarafından ağır işkence yapılmıştır. İşkence Anayasa’da, 5237 sayılı Türk Ceza Yasası’nda ve birçok uluslararası sözleşmede yasaklanmıştır. İşkence ve kötü muamele yasağı uluslararası ölçekte yasa ile teminat altına alınan bir suç tipidir. Maalesef ki dosya şüphelilerine kaba dayak atılmış, yüzlerinde ve vücutlarında ciddi patlak ve morartılar oluşmuş, hakaret edilmiş, onur kırıcı davranışlar sergilenmiş, ters kelepçe ile yüzleri duvara doğru çevrilmiş ve o şekilde ayakta bekletilmişlerdir. Bahse konu işkence ve kötü muamele görüntüleriyle darp edilmiş kişilerin görüntülerini ekte savcılığınıza sunmaktayız” denildi.   

Güncel konulu diğer haberler