Takip Et

Güncel

‘Roboskî’nin sorumluları hesap vermeden helalleşme ve adaletten söz edilemez’

Roboskî Katliamı’nın 133’üncü ayında açıklama yapan Roboskî İçin Adalet Girişimi, “Acının utandığı, devletin utanmadığı Roboskî’nin sorumluları hesap vermeden helalleşme ve adaletten söz edilemez” dedi.

Roboskî İçin Adalet Girişimi, Şırnak’ın Uludere ilçesinde bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011’de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin katledilmesinin 133’üncü ayında İHD Ankara Şube binası önünde açıklama yaptı. “Katiller bulunsun, Roboskî bir daha asla’ pankartının açıldığı eylemde, Roboskî İçin Adalet Girişimi’nden Tanju Gündüzalp açıklama yaptı.

Gündüzalp, Roboskî’de devletin ailelerinin geçimi için ticaret yaptığını bildiği köylüleri bombalarla katlettiğini hatırlattı, medya ve devletin katliamı 24 saat boyunca gizlediğine dikkat çekti. Katliamın olduğu gün yaşananları aktaran Gündüzalp, “11 yıldır yaratılan sis perdesi içine saklı tüm gerçekler ve katliam failleri. Toplumun katledenleri bilmesini istemeyen, katliam gerçeğini örten sisi yaratanlar cezasızlıkla adaleti de öldürdüler” dedi.

“11 yıllık yara”

Adalet arayan ailelerin tutuklandığını ve baskıya maruz kaldığını hatırlatan Gündüzalp, katliamın tekrar etmemesi, müzakere sürecinin yeniden başlatılması için insan hakları, barış ve adaletin sağlanması, cezasızlığın bitirilmesi gerektiğini söyledi. Roboskî’nin devlet dersinde bir katliam olduğunu belirten Gündüzalp, “Sınırlara karşı çıkmanın, barışın, demokrasinin, çözümün, sınırsızlığın yolu Roboskî için adalettir. Roboskî Katliamı; tüm gerçekliğiyle yaşanmış, bilinmeyen hiçbir yanı kalmamışken, sistemin yöneticilerine ucu değeceği için, cezasızlık politikasına ve devletin ‘araştırılmasın’ sınırlarına takılan 11 yıllık açık bir yaradır. Roboskî’de bir katliam yapılmış, insanlığa karşı bir suç işlenmiştir. Saklama ve inkâr yoluna gidilse de toplumun hafızası barış ve adaleti talep edecek, sorumluları ortaya çıkarılacaktır. Hiçbir katliamın zamanaşımı yoktur” diye ekledi.

“Roboskî’nin sorumluları hesap vermeden helalleşme ve adaletten söz edilemez”

Roboskî için adalet talebinden vazgeçmeyeceklerini belirten Gündüzalp, “Roboskî, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barış ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboskî’den geçecektir. Bu toprakların utancı, kanayan yarası ve adalet arayışıdır. Acının utandığı, devletin utanmadığı Roboskî’nin sorumluları hesap vermeden helalleşme ve adaletten söz edilemez. Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Güncel konulu diğer haberler