Takip Et

Dünya

Rusya, Ukrayna’nın kritik yer altı şehri Soledar’da kontrolü sağladı

Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde yer alan maden şehri Soledar’da neredeyse tamamen kontrolü ele geçirdiği duyuruldu.

Rusya ordusunun Soledar’ı büyük ölçüde ele geçirmesinin ardından konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, daha yapılacak çok iş olduğunu kaydetti.

Rusya merkezli özel askeri şirket Wagner’in lideri Yevgeny Prigozhin, çarşamba gecesi Ukrayna’nın Soledar kentini kontrol altına aldıklarını bildirmişti. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da bu bilgiyi doğrulamış ve Rus hava indirme birliklerinin Soledar’ı kuzeyden ve güneyden çembere aldığını, Ukrayna birliklerinin kent merkezinde sıkıştırıldığını ve kentin büyük ölçüde kontrol altına alındığını vurgulamıştı.

TASS’ın haberine göre Kremlin Sözcüsü Peskov konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Peskov “Soledar’da çok büyük çabalar sarf edildi ve bunlar kesinlikle özverili ve kahramancaydı” dedi.

‘Yapılacak Çok İş Var’

Bir askeri duraklamanın söz konusu olmadığını da aktaran Peskov, “Durmak ya da ellerimizi ovmak için çok erken, çünkü daha yapılacak çok iş var” diye konuştu.

Peskov son olarak, Rusya devletinin kontrolündeki paralı asker şirketi Wagner’den memnun olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine “Kahramanlarımızı takdir ediyoruz, hayatını kaybedenleri hatırlıyoruz ve ölenlere sahip çıkıyoruz” ifadelerini kullandı. (İleri)

Dünya konulu diğer haberler