Takip Et

Dünya

Rusya ve Ukrayna arasında esir takası: 116 Ukraynalı asker serbest bırakıldı

Ukrayna, Rusya ile yapılan esir takası sonucu 116 Ukraynalı askerin serbest bırakıldığını duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasında 116 savaş esirinin Ukrayna’ya döndüğünü duyurdu.

Esirlerin arasında ulusal muhafızların, denizcilerin, sınır muhafızlarının ve acil durumlar servisi personelinin de olduğunu belirtti.

“İyi haberler var” diyerek sözlerine başlayan Zelenskiy, “116 Ukraynalı daha Rus esaretinden serbest kaldı. Bunlardan 114’ü er ve çavuş, 2’si de subay. Rus esaretinde tutulan tüm insanlarımızı evlerine getirmek için sürekli çalışıyoruz. Başarılı olduğumuzda da mutlu oluyorum” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, “Başka bir büyük savaş esiri takası. 116 insanımızı geri almayı başardık. Bunlar Mariupol’ün savunucuları, Herson partizanları, Bahmut civarlarından keskin nişancılar ve diğer kahramanlarımızdır” dedi.

Yermak, esir takasında, iki yabancı gönüllü Christopher Matthew Perry ile Andrew Tobias Matthew ve bir gönüllü savaşçının cansız bedenlerinin Ukrayna tarafına iade edildiği bilgisini de paylaştı.

Rusya Savunma Bakanlığı da Ukrayna’dan esir değişimiyle 63 Rus askerinin serbest bırakıldığını bildirmişti.

Dünya konulu diğer haberler