Takip Et

Dünya

Rusya’dan Almanya’ya ‘Holodomor’ tepkisi: İkinci Dünya Savaşı sırasında işledikleri dehşetin pişmanlığını unutmaya çalışıyorlar

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da ‘Holodomor’ olarak anılan açlık yıllarını ‘soykırım’ olarak tanımlayan Almanya’ya tepki gösterdi.

Ukrayna’da “Holodomor” olarak adlandırılan, 1930’lu yılların başında yaşanan kıtlığı, Alman Federal Meclisi “soykırım” olarak kabul etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, karar tepki göstererek yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “30 Kasım’da Alman Federal Meclisi, 1932-1933’te Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti topraklarında yaşanan kitlesel kıtlığı ‘Ukrayna halkının soykırımı’ olarak tanıyan ve bundan o zamanki Sovyet liderliğini sorumlu tutan bir karar aldı. Aynı zamanda, o zamanlar sadece Ukrayna’da değil, ülkemizin tüm topraklarında milyonlarca cana mal olan korkunç bir kıtlığın kasıp kavurduğu gerçeğini sessizce geçiştiriyorlar.”denildi.

‘Pişmanlığı unutturmaya çalışıyorlar’

Almanya’nın tarihini yeniden yazmaya çalıştığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi: “Almanlar, tarihlerini yeniden yazmaya ve İkinci Dünya Savaşı sırasında işledikleri dehşetin pişmanlığını unutmaya çalışıyorlar. Alman siyasi seçkinleri, Ukraynalı ulusal radikaller tarafından icat edilen ve Sovyetler Birliği’ne atfedilen soykırım eylemini kullanarak, suçlarını küçümsemeye çalışıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası tarafından işlenen sayısız insanlık dışı suçun benzeri görülmemiş doğasının hafızasını bulanıklaştırmaya çalışıyorlar. Alman Federal Meclisi, faşist, ırkçı ve ayrımcı ideolojiyi canlandıran ve kendilerini savaş suçlarının sorumluluğundan kurtarmaya çalışan bu tür ahlaksız kararlardan utanmalıdır.” 

Dünya konulu diğer haberler