Takip Et

Güncel

Sağlık emekçileri promosyon taleplerini açıkladı: Payımızı istiyoruz!

İstanbul’da sağlık emekçileri, banka promosyonlarına dair İstanbul’da Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yaptı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), banka promosyonlarına dair İstanbul’da Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde “Geçinemiyoruz, promosyon anlaşmaları enflasyona göre revize edilsin, bir an önce ödensin”  talebiyle açıklama yaptı. Birçok sendika üyesinin katıldığı açıklamada sık sık “Sermayeye değil, emekçiye bütçe” sloganı atıldı. 

SES İş Yeri Temsilcisi Yaprak Kaşak Kuçat,  artan enflasyon oranlarına işaret ederek, hizmet emekçilerinin satın alma gücünde ciddi oranda bir gerileme yaşandığını belirtti. 21 Haziran öncesinde birçok ilde 3 ila 5 yıl arası yapılan banka promosyon sözleşmeleri ile çalışanlara 4 ile 7 bin TL arası ek gelir geçtiğini aktaran Kuçat, “Yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 3 yıl için 30 ila 40 bin TL’ye kadar çıkmaktadır” dedi. Kuçat, bu durumdan kaynaklı çalışanların hak kaybına uğradığına dikkat çekti.

Enflasyona rağmen artış yapılmıyor

Enflasyon artışına rağmen banka tarafından promosyon ödemesinde bir artış yapılmadığına vurgu yapan Kuçat, “İktidar, Haziran ayından sonra devlet tarafından satın alınan her türlü mal ve hizmete sözleşmede olsun ya da olmasın enflasyon farkı ödemesine karar verdi. Biz biliyoruz ki ekonomik kriz koşullarında sermayeyi korumak adına almış olduğu bu kararın benzerinin emekçiler lehine de promosyon anlaşmaları için alınabilir” dedi.

‘Payımızı istiyoruz’

Sağlık emekçileri olarak aldıkları ücretin enflasyon karşısında mum gibi eridiğini ifade eden Kuçat, her geçen gün daha da yoksul bir hale geldiklerini söyledi. Kuçat, “Emeğimizin üzerinden her kim nemalanıyor ve karına kar katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız. Bankaların artan bu devasa karlarında işçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve her türlü ücretlerinin değerlendirilmesi de etkilidir. Ücretlerimiz üzerinden bankanın elde ettiği karda payımızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Talepler 

Kuçat, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için şu talepleri sıraladı: 

“* Promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinin çıkarılacak bir kararnameyle tek bir günde çözüme kavuşacağı bilinmektedir. Tüm emekçiler lehine promosyon sözleşmeleri için yeniden bir düzenleme yapılmalıdır.

* Hükümetin memur maaş zamlarında yaptığı gibi 6 aylık enflasyon farkının promosyon sözleşmelerinde de uygulanması istiyoruz.

* Enflasyonun belli bir oranı aşması durumunda promosyon sözleşmesinin süresi dolmadan cezai şart olmadan yenilenmesini istiyoruz.

* Promosyon sözleşme yılının 3 yılı geçmemesini istiyoruz.

* Promosyon anlaşmalarının şeffaf bir şekilde yapılmasını ve iş kolunda ki emekçiler adına tüm sendikaların süreci takip etmesinin sağlanmasını istiyoruz.”

Güncel konulu diğer haberler