Takip Et

Güncel

Sancar: Birlikte yürüyeceğiz, iktidarı ve düzeni mutlaka değiştireceğiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. 14 Mayıs seçimlerine en geniş demokrasi ittifakı ile girmek için her çabayı harcamaya devam etiiklerini kaydeden Sancar, parti olarak sorumluluklarının farkında olduklarını ve politikalarını da buna göre inşa ettiklerini söyledi.

İktidardan hesap sormak zorundayız!

Depremin üzerinden 37 gün geçmesine rağmen hem dayanışmayı hem de “hesap sorma iradesini” büyütmeye devam ettiklerine vurgu yapan Sancar,  “Tek bir istifanın dahi olmaması aynı yanlışları aynı eksiklikleri, aynı beceriksizlikleri, aynı kötülükleri devam ettirme ısrarıdır” dedi. Sancar, “Ortada resmi rakamlara göre 50 bine yakın, gerçekte ise bunun çok daha fazlası ölüm var, can kaybı var. Milyonlarca insan göç etmek zorunda kaldı. Yüzbinlerce insan deprem bölgesinde zor şartlar altında insani yaşam koşullarından uzak bir hayat mücadelesi vermektedir. En tepeden en aşağıya kadar tek bir yönetici sorumluluk üstlenerek istifa etmedi. Milyarlarca lira bağış toplandı ama bu paralar yaraların sarılması için kullanılmıyor. Kullanılsaydı insanlar içme suyu, çadır, battaniye, kuru gıda, hijyen malzemesi diye seslerini duyurmaya çalışırlar mıydı? Deprem bölgesinde çadır ihtiyacı tam olarak karşılanmış değil. Konteyner evler çok acil ihtiyaç olarak durmaktadır. Gıdadan ilaca su ihtiyacından hijyene ve ısınmaya varıncaya kadar karşılanması gereken temel ihtiyaçlar aciliyetini korumaya devam ediyor. İhtiyaçlar bu denli artarken, toplanan paralar nerede? Bunun hesabını bu iktidar verecektir. Bu iktidardan bunun hesabını sormak zorundayız. Bu bizim kaybettiğimiz canlara, acısı derin milyonlarca insanımıza ve tüm topluma karşı sorumluluğumuzdur” sözlerine yer verdi.

116 milyar lira nerede?

İktidarın başlattığı yardım kampanyasında toplanan 116 milyar liranın akıbetini soran Sancar, “Başka kentlere göç eden depremzedeler büyük bir kira kriziyle karşı karşıya bırakıldı. İktidarın lütuf gibi sunduğu kira yardımı ile ancak tek seferlik bir market alışverişi bile yapılamıyor. Şova dönüştürülen yardım kampanyasında toplanan 116 milyar lira nerede? Depremzedelerin kira giderlerini tamamını karşılayacak kaynak hem bütçede var hem de toplanan yardımlar bunun için kullanılabilir. Savaş harcamalarını durdurursanız, o kaynak depremzedelerin yaralarını fazlasıyla sarmaya yeter de artar bile” şeklinde konuştu.

Seçimlere hazırız

Sancar 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerle ilgili olarak ise, “Ne demiştik geçen gün, seçim tarihinin ilan edildiği gün biz hazırız. HDP’nin durduğu nokta, savunduğu ilkeler ve yeni gelecek iddiası, bugün Türkiye toplumunun da siyasetin de temel gerçeği olmaya devam ediyor. HDP, kurulduğu günden bu yana demokrasi ittifakı ve Üçüncü Yol siyaseti üzerinden var oldu. Demokrasi ittifakı çağrımız hem partimizin çok bileşenli yapısı dolayısıyla Emek ve Özgürlük İttifakı’na da evrilmiş hem de bu çabamız toplumsal ve siyasal olarak büyük karşılık görmüştür. Esasen attığımız her adımda ülkenin demokratik geleceğine bir tuğla koyarak ilerledik. Üçüncü Yol çizgimiz, her zaman bizi geleceğe daha iyi bir şekilde taşıdı. Taşımaya da devam edecektir” dedi.

En geniş demokrasi ittifakı

Sancar’ın konuşmasının devamı şöyle;

“14 Mayıs seçimlerine en geniş demokrasi ittifakı ile girmek için her türlü çabayı harcamaya devam ediyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı, Kürt İttifakı ve diğer bütün toplumsal demokrasi güçleriyle kuracağımız birliktelik, bizim değişim gücümüzün temel kaynağıdır. Kendi öz gücümüze ve halkımızın sonsuz güvenine sonuna kadar inanıyoruz. Bu güçle seçimleri de yeni bir başlangıcın miladı haline getirmeye kararlıyız. Bu zamana kadar kurduğumuz tüm ittifakları sokaklarda, mücadele alanlarında, fabrikalarda, toprağını savunan köylülerin yanında, 8 Mart’larda, Newroz’larda, 1 Mayıs’larda inşa ettik. İşte bizi farklı kılan da budur

İktidarın ülkeyi uçuruma sürüklemesine izin vermeyeceğiz!

Tarihin derinliklerinden gelen mücadele birikimimiz sayesinde bedel ödeyerek halkımızın demokratik ve özgürlük bir ülkede yaşama isteğini kendimize rehber edindik. Bize saldıranlar bizi yok saymaya yeltenenler bilsin ki bu toprakların en köklü mücadele deneyimine sahip olan biziz ve bu ülkeyi değiştirecek olan güç de bizim bu birikimden aldığımız büyük destek ve umuttur. Halkımızın her şart altında bize verdiği destek, halkımıza karşı borcumuzdur. Halkımıza karşı sorumluluğumuz her destekle birlikte artmaktadır. Bu ülkenin bütün halklarını eşit, özgür, demokratik bir düzende yaşatmak da bizim boynumuzun borcu, tarihsel görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Önümüzdeki seçimin önemini anlatmaya gerek yok. Freni patlamış bir kamyon gibi yok aşağı giden bu iktidarın kendisiyle birlikte ülkeyi de uçuruma sürüklemesine izin vermeyeceğiz. 

Hep birlikte başaracağız

Demokratik, özgürlükçü, katılımcı, denetlenebilir, hesap veren, yerel yönetimleri güçlendirilmiş bir sistemi inşa etmemiz, ikinci yüzyılında cumhuriyeti, demokrasiyle buluşturabilmemiz için şarttır. İşte biz bu hedefle yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Sorunlarımızın çözümünü kişilere veya liderlere dayanan bir yönetim anlayışıyla değil, güven veren, hakları anayasal güvence altına alan, eşit yurttaşlık ilkesine dayanan güçlü bir demokratik sistemin yaratılması gerekiyor. Biz bunun farkındayız. Bu nedenle önümüzdeki seçimler, baştan sona yeni bir düzenin ve sistemin kurulması için büyük bir imkan sunuyor. Yeninin kurulması konusunda demokratik ilkeler etrafında diyalog ve işbirliği, görüşme her defasında ilan ettiğimiz yöntemdir. Aynı tutumuz devam ediyor. Bu ülkenin temel ihtiyacı ortak bir geleceğin demokratik temeller üstüne barış içinde kurulmasıdır. Bu ilkeler etrafında birlikte hareket etmek yeni bir gelecek hedefindeki herkesin halka ve tarihe karşı ortak sorumluluğudur. Bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz, herkesin de her kesimin de aynı sorumlulukla davranmasını bekliyoruz. Yeni bir başlangıcın özgür ve demokratik bir geleceğin büyük barışın yolu HDP’yle açılır, açılacaktır. Demokratik dönüşümün ve büyük barışın güvencesi biziz biz buradayız, hep birlikte başaracağız. Hiç birimizin şüphesi olmasın.”

Güncel konulu diğer haberler