Takip Et

Emek

Schneider Enerji’de işçilerin grev başladı

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Gebze Schneider Enerji’de grup toplu sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler bu sabah greve çıktı.

MESS üyesi Schneider Elektrik ve Arıtaş Kriyojenik’in ardından Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu ve bu sabah itibariyle grev kararı uygulanması planlanan Gebze’deki Grid Solutions’ta da anlaşma sağlandı. Anlaşma sağlanamayan Schneider Enerji’de ise işçiler bu sabah greve başladı.

Schneider Enerji, Grid Solutions Enerji, Schneider Elektrik, Hitachi ve Arıtaş Kriyojenik’te çalışan 2 bine yakın işçiyi kapsayan ve ekim ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde MESS 3 yıllık sözleşme, ilk 6 ay için yüzde 30, sonraki aylarda ise enflasyon oranını dayatmasına karşılık işçilerin talebi 2 yıllık sözleşme ve yüzde 100 ila 130 arasında zam oldu.

Yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine İstanbul, Kocaeli, Manisa ve Bandırma’da bulunan iş yerleri için 23 Ocak’ta uygulanmak üzere grev kararı alındı.

Geçen hafta MESS’in çağrısı ile yapılan görüşmelerde Schneider Elektrik ve Arıtaş Kriyojenik’te anlaşma sağlanırken, 3 işletme içinse anlaşma sağlanamadı. Birleşik Metal-İş bu nedenle, MESS’e üye Schneider Enerji, Grid Solutıons Enerji ve Hitachi’ye bağlı 6 fabrikadan 1400 metal işçisinin greve çıkacağını duyurdu.

MESS’le dün yapılan görüşmede Hitachi için, bugün yapılan görüşmede ise Grid Solutıons Enerji için anlaşma sağlandı. Schneider Enerji’de ise işçiler bu sabah greve başladı. Birleşik Metal-İş, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Schneider Enerji’de grev pankartının asıldığını, grev halayının başladığını duyurdu. 

Gebze’de Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSB) bulunan Schneider Enerji fabrikasında greve çıkan işçiler, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Krizin yükü patronlara”, “Metal işçisi direnişin simgesi” ve “İş ekmek özgürlük” sloganları attı. “Bu işyerinde grev var” pankartını sloganlarla fabrikaya asan işçiler, davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

Emek konulu diğer haberler