Takip Et

Güncel

Şebnem Korur Fincancı ve Bilal Yıldız’a özgürlük çağrısı

TİHV ve İHD, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı ve TİHV çalışanı Bilal Yıldız’a ilişkin yaptığı açıklamada, “İnsan hakları savunucuları topluma suçlu olarak gösterilemez” diyerek, 13-14-15 Aralık tarihinde İstanbul Adliyesinde görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD), cezaevinde tutulan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile TİHV çalışanı Bilal Yıldız’ın serbest bırakılması amacıyla İHD Şubesi’nde açıklama yaptı. Açıklamada, “Bilim insanı, iyi hekim ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı’ya özgürlük” ve “Hak savunucuları yargılanamaz” dövizleri taşındı. Kaldıraç Hareketi, Sosyal Hizmetler Uzmanı Derneği ve Hafıza Merkezi de açıklamaya katıldı.  

İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, Şebnem’in uzman görüşünü belirttiği için tutuklanmasının hak savunucularına yönelik baskının göstergesi olduğunu söyledi. Gülseren, “Hak savunuculuğu yapmanın her dönem ciddi riskler içerdiğini biliyoruz. Fakat son dönemde artan yargı baskısının ciddi anlamda tartışılması gerekir. Bilal Yıldız ve Şebnem Korur Fincancı’nın serbest bırakılması ve dayanışmanın önemine dikkat çekmek için bir aradayız. Yargı baskısı altında bulunan tüm hak savunucularının güçlendirilmesi konusunda tüm kamuoyunun dayanışmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

“İnsan haklarını savunma hakkının hayata geçirilmesi için ön koşuldur” diyen TİHV’den Elçin Dayanır ise, insan hakları savunucularının maruz kaldığı baskılara dikkat çekti. Şebnem’in 26 Ekim’den bu yana “hukuk dışı” bir şekilde cezaevinde tutulduğunu kaydeden Elçin, “Bu tutuklama sonrası gelişmeleri birçok kez kamuoyu ile paylaştık ve son olarak Şebnem Korur Fincancı hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 23 Aralık tarihinde İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Çağlayan Adliyesi’nde saat 09.30’da görüleceğini öğrendik. TİHV İstanbul Temsilciliği’nde uzun yıllardır Sosyal Hizmet Uzmanı (SHU) olarak görev yapan arkadaşımız sevgili Bilal Yıldız, insan haklarını savunma hakkını kullandığı için 11 Haziran tarihinden bu yana hukuk dışı ve keyfi bir şekilde tutuklu bulunmaktadır” diye belirtti.

Çağlayan Adliyesi’ne çağrı 

GÖÇ-İZDER üyelerinin yargılandığı dava duruşmasının 13-14-15 Aralık İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceğini anımsatan Elçin, şu ifadeleri kullandı: “Şebnem Korur Fincancı ve Bilal Yıldız gibi, insan hakları savunucusu kişi ve kuruluşlar üzerinde karalamalar, idari ve yargısal tacizler yoluyla baskı oluşturma çabalarından endişe duyuyoruz. Şebnem Korur Fincancı ve Bilal Yıldız için duruşmalar öncesinde herkesi dayanışmaya, Çağlayan Adliyesine çağırıyoruz.”

Şebnem ve Bilal’in serbest bırakılmasını isteyen TİHV Yönetim Kurulu üyesi Ümit Biçer de, “İnsan hakları savunucularına her türlü müdahalenin insanlık onuruna yapılmış bir saldırı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. İnsan hakları savunucularını hukuksuz olarak yapılan değerlendirmelerle, topluma suçlu olarak gösterilemez. Şebnem Korur Fincancı, dünyaca tanınan ve alanında hakikate ulaşma konusunda yaptığı çalışmalarla örnek bir bilim insanıdır. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması demek hakikat ile ilgili arayışların engellenmesi ve hakikate ulaşma yolundaki çabalarının durdurulması anlamına geliyor” sözlerini kullandı. 

Açıklamanın ardından Beyoğlu’nda bulunan Sıraselviler Postahanesi’ne geçilerek, Şebnem ve Bilal’e kart gönderildi. 

Güncel konulu diğer haberler