Takip Et

Güncel

Semra Güzel’in tutukluluğuna devam kararı verildi

Tutuklu HDP Milletvekili Semra Güzel’in görülen ikinci duruşmasında avukatların tahliye talebini reddeden mahkeme, davayı 28 Nisan’a erteledi.

Hakkında 2017 yılında başlatılan soruşturma dosyasındaki bir kısım fotoğrafların basına servis edilmesinden sonra dokunulmazlığı kaldırılarak 3 Eylül’de tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in yargılandığı davanın 2’nci duruşması, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Dosyaya yeni gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada, avukatlara söz verildi. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile ilgili kararlarını hatırlatan avukat Senem Doğanoğlu, yasama dokunulmazlığının ihlal edilerek fezleke hazırlandığını ve bunun soruşturmaya dönüştürüldüğünü belirterek, davanın düşürülmesini talep etti. 

Söz verilen iddia makamı davanın düşürülmesi talebinin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti, talebi reddederek duruşmaya devam etti. 

Avukat Arzu Eylem Kayaoğlu, Anayasa’nın 83 ve 14’üncü maddesine atıfta bulunarak, “Delil olarak gösterilen fotoğraflar milletvekili seçilmeden öncesine ait. Soruşturmada 2021 Mart’ına kadar Adıyaman’da kaldı. Enis Berberoğlu, Leyla Güven, Mustafa Balbay, Ömer Faruk Gergerlioğlu için de milletvekili seçilmeden önce dosyaları bulunuyordu, aynı işlemler onlara da yapıldı ve AYM ihlal kararı verdi. Enis Berberoğlu ‘Siyasi casusluk’ ile yargılanmasına rağmen ihlal kararı verildi. AYM’nin önceki kararlarının incelenmesini talep ediyorum. Usule uygun hazırlanmış bir iddianame yok. Milletvekilliği kaldırılmadan kovuşturma yürütülmesi anayasaya aykırıdır. Mahkemeler aracılığıyla anayasa çiğneniyor. Semra Güzel’in milletvekilliği kaldırılmadan, milletvekili seçildikten sonra neden dosyada ilerleme yaşandı, neden HTS kayıtları incelendi?” diyerek, müvekkilinin tahliyesini talep etti. 

Tahliye talebi reddedildi

Müvekkilinin linçe uğradığını dile getiren avukat Sinem Coşkun, “Müvekkilim siyasal linçe maruz kalmıştır. Müvekkilim deprem afetinin yaşandığı bu günlerde cezaevinde olmak yerine, mesleğinin gereği olarak toplumun içinde olması gerekir” diyerek tahliye talebinde bulundu. 

Ara karar kuran mahkeme heyeti, Semra Güzelin tutukluluğunun devamına, AYM başvurularının evrakların mahkemeye sunulmasına, Güzel’in diğer celsede ilk savunmasını yapmasına karar vererek, duruşmayı 28 Nisan’a erteledi.

Güncel konulu diğer haberler