Takip Et

Emek

Sendikalardan 17 Aralık’ta Ankara’da yapılacak “Geçinemiyoruz” mitingine çağrı

“Geçinemiyoruz! Seçim Bütçesi Değil, Geçim Bütçesi İstiyoruz” mitingine hazırlanan kamu emekçileri, geleceklerine sahip çıkmak için tüm emekçilere katılım çağrısında bulundu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Êlih Şubeler Platformu, 17 Aralık’ta Ankara’da düzenleyecekleri “Geçinemiyoruz! Seçim Bütçesi Değil, Geçim Bütçesi İstiyoruz” mitingine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, KESK MYK Üyesi Varol Öztoru, BES MYK Üyesi Aziz Özkan, TÜM BEL SEN MYK Üyesi Nazife Bayrak Tozu ile BTS MYK Üyesi Nazım Sarsılmaz katıldı. 

Açıklamayı okuyan KESK MYK Üyesi Varol Öztoru, enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatın her alanını kabusa çeviren kapsamlı krizin bitmek bilmediğini belirtti. Öztoru, “Temel ihtiyaçlarımızı karşılamaz olduk. Kış kapıya dayandı. Doğalgaz, elektrik faturası kabusumuz yeniden başladı. İşsizlik kronik hale geldi. İşsizlerin sayısı 8 milyona yaklaştı. Neredeyse her evde bir işsiz var. İşsizlik en çok kadın ve gençleri vuruyor. Şanslı olup çalışacak, bir işi olanlardan ise açlık sınırı altındaki bir asgari ücrete kölece çalışması bekleniyor. Çalışan her iki kişiden biri asgari ücret alıyor” dedi. 

İğneden ipliğe her şeye zam yapıldığını anımsatan Öztoru, “Dün aldığımızı bugün alamayacak hale geldik. Satın alma gücümüzü kaybettik, gittikçe yoksullaştık. Karşımızda yaklaşan seçimlerde koltuğu kaybetme tehlikesi gittikçe artan bir iktidar var. Bunun için yıllardır hayata geçirdikleri taktiğe bir kez daha sarılıyorlar. 2023 Bütçesi’ni halk için ‘kesenin ağzının açılacağı’ bir bütçe gibi göstererek, seçim yatırımına dönüştürmeyi hedefliyorlar. Bu hedef için seferber edilen yüzlerce medya kuruluşu her gün ‘yeni yılda asgari ücretliye, emekliye, memura yüksek oranlı zamlar yapılacak’ haberleri yapıyor. Buradan emeğiyle geçinen tüm kesimleri, yurttaşlarımızı uyarıyoruz. Bugüne kadar onlarca, yüzlerce defa hayata geçirilen bu oyunu bozmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

Her 100 TL verginin en az 15 TL’sinin, “Savuma -Güvenlik Harcamaları” adı altında silahlanmaya, çatışma ve savaş politikalarına gideceğine dikkati çeken Öztoru, şöyle devam etti: “‘En az’ diyoruz çünkü ne yazık ki ‘kimin yerli ve milli olduğunu ben belirlerim’ diyen, kendisine yönelik en küçük eleştiriyi yöneltenleri bile kolayca ‘terörist, hain’ ilan eden bir iktidar işbaşında. Dolayısıyla seçimlerin yaklaştığı bu süreçte ülkenin dört bir yanından yükselen ‘geçinemiyoruz’ feryadını sınır ötesi operasyonlarla, militarist sloganlarla bastırılmasından endişe duyuyoruz. Tıpkı 2015 seçimleri öncesinde olduğu gibi terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlarımız üzerinden oy avcılığı yapmaya yönelik gelişmelerin daha da artmasından, hayat pahalılığından şikayet eden herkesin ‘bir merminin bedelinin ne olduğunu biliyor musun?’ diyerek susturulmasından endişe ediyoruz. Kısacası 2023 Bütçesi’nde kesenin ağzını işçiler, emekçiler, emekliler, çiftçiler, küçük esnaflar için yani halkın yüzde 99’u için açmıyorlar. Kesenin ağzı her zaman olduğu gibi yine paradan para kazananlar, faizden, hazine garantisinden beslenenler, çalıştırdığı asgari ücretliler kadar bile vergi ödemeyenler için açılıyor. Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 17 Aralık Cumartesi günü Ankara’da Seçim Bütçesi Değil, Halktan-Emekten Yana, Geçim Bütçesi İstiyoruz Mitingi’nde buluşuyoruz. Çağrımız işçisi, kamu emekçisi, emeklisi, asgari ücretlisi, kadını, genci ile bu düzenin çarkları ile ezilen, ötekileştirilen herkesedir.”

Emek konulu diğer haberler