Takip Et

Güncel

SMF: Zorlu Bir Mücadele Yılına Hazırlanalım!

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), karşıladığımız 2023’e ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “2023 yılının kazanımlarımızı koruduğumuz ve yeni kazanımlar elde ettiğimiz bir yıl olması için örgütlü mücadeleye katılım çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), saatler sonra gireceğimiz 2023’e ilişkin bir açıklama yayımladı.

Zorlu bir mücadele yılının daha geride bırakıldığı ifade edilen açıklamada 2022’ye ilişkin şunlara yer verildi;

“2022 yılında AKP/MHP faşist iktidarının ülkemiz emekçi ve ezilenlerine yönelik saldırıları hız kesmeden devam etti.

“Ağır ekonomik kriz, milyonlarca yoksul yarattı. Milyonlarca emekçi, yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşamaya mahkûm edilirken sermaye sınıfı ise kârına kâr katarak gelir rekorları kırdı.

“Emekçilerin örgütlenme ve grev haklarına yönelik saldırılar, bu alandaki meşru mücadeleleri geriletemedi. Birçok işçi, baskı ve yasaklara karşı durdu.

“AKP/MHP iktidarı ve suç ortakları, yükselen kadın ve LGBTİ+ hareketinin karşısına, yasaklamalar ve polis saldırıları ile çıktı. Saldırılar, bu mücadeleleri geriletmeyi başaramadı ve meydanlar kadınların isyan sloganlarıyla yankılandı.

2022, ezilen Kürt ulusuna yönelik geniş bir saldırı konseptinin devam ettirildiği bir yıl oldu. Kürt ulusunun haklı talepleri, devlet zoruyla baskılanmaya çalışıldı. Rojava başta olmak üzere Ķürdistan’a yönelik savaş siyaseti devam ettirildi. Kürt siyasetçilere yönelik siyasi operasyonlar sistematik olarak sürdürüldü. Tüm ağır baskılara karşı direnç gösteren ezilen Kürt ulusu, demokratik kazanımlarını ve örgütlülüğünü büyük oranda korudu.

Ekolojiye ve kent mücadelelerine yönelik kapitalist talan ve saldırılara karşı birçok bölgede direnişler gerçekleşti. AKP/MHP iktidarı, bu mücadelelerin temelini oluşturduğu Haziran/Gezi İsyanına karşı kinini devam ettirerek, birçok hak savunucusuna hukuksuz ve zorlama gerekçelerle cezalar verdi.

2022 yılı, tüm baskı ve saldırılar karşısında emekçilerin ve ezilenlerin direniş geleneğini sürdürdüğü bir yıl oldu. Bu direnç, egemenlerin, milyonların temel hak ve özgürlüklerine yönelik saldırılarından kolay sonuç almayacaklarını bir kez daha ispatladı.

‘Yeni kazanımlar elde ettiğimiz bir yıl olması için örgütlü mücadeleye katılım çağrımızı yineliyoruz’

Sosyalist Meclisler Federasyonu, yaptığı açıklamanın devamında, 2023 yılının da milyonlarca emekçi için çetin bir yıl olacağını vurgulayarak, “Hatta dönemsel olarak önümüzdeki yıl bazı özgün süreçleri de bağrında taşımaktadır. SMF’nin bu zorlu yılı, birleşik mücadeleyi de büyüterek karşılamaya hazır olduğunu belirtmek isteriz” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada son olarak “Yeni yıl vesilesiyle, coğrafyamız ve dünyanın birçok yerinde direnen emekçilerin ve ezilenlerin yeni yılını kutluyor, 2023 yılının kazanımlarımızı koruduğumuz ve yeni kazanımlar elde ettiğimiz bir yıl olması için örgütlü mücadeleye katılım çağrımızı yineliyoruz” diye belirtildi.

Güncel konulu diğer haberler