Takip Et

Güncel

Suruç katliamı eyleminde cezasızlık politikasına tepki

Suruç Aileleri İnisiyatifi, 33 düş yolcusu için başlattığı eylemin 90’ıncısı için Kadıköy’de bir araya gelerek cezasızlık politikasına tepki gösterdi.

20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD’in canlı bomba saldırısıyla katledilen 33 düş yolcusu, katliamın 90’ıncı ayında Kadıköy Halitağa’da anıldı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi tarafından gerçekleştirilen anmaya Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

90’ıncı ay basın açıklamasını Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) MYK üyesi Sinem Çelebi okudu. Katliamın tüm sorumlularının cezalandırılması için aylardır adalet mücadelesi yürüttüklerini söyleyen Çelebi, bu ülkede yaşanan tüm katliamlara dair adalet talebini de sahiplendiklerinin altını çizdi.

Dün katledilişinin 16’ncı yıldönümü olan Hrant Dink’i anan Çelebi, mahkeme sürecinde katillerin aklandığına işaret ederek Hrant için de adalet istemekten asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Gezi Direnişinde polisler tarafından katledilen Ali İsmail Korkmaz ve 2017 Diyarbakır Newroz’unda polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut davalarında çıkan kararlara tepki gösteren Çelebi, yakın zamanda duruşmaları görülen Şenyaşar ailesi ve 10 Ekim Ankara Katliamı davalarında da adaletin sağlanmadığını belirtti.

Çelebi, şöyle devam etti:

“Peş peşe görülen bu davalardan çıkan kararlardan da anlaşılacağı gibi mahkemeler davaları aydınlatmaktan ve sorumluları cezalandırmaktan uzaktır. Gerçek adalet mahkeme salonlarında değil halkın vicdanlarında sağlanacaktır. Adaletsizlik sadece katliam davalarında değil yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor. Gerçek katiller bir bir aklanırken adalet arayanlar hapishanelere konuluyor.”

Suruç’ta hayatını kaybeden Evrim Deniz Erol’un annesi Besra Erol’un ilerleyen yaşına ve onlarca hastalığına rağmen tutuklandığına işaret eden Çelebi, hasta tutukluların hapishanelerde ölüme terk edilmesine tepki gösterdi. Her yıl onlarca hasta tutuklunun yaşamını yitirdiğini hatırlatan Çelebi, Besra Erol’un derhal serbest bırakılmasını istedi.

Suruç Katliamı’nda yaralanan Efe Çatalbaş’ın ise tutulduğu Afyon T Tipi Hapishanesinde yoğun hak ihlalleri yaşandığını dile getiren Çelebi, “Suruç yaralımız Efe Çatalbaş’ın da aralarında olduğu 6 kişi yayın ve kitap yasaklarına, güvenlik soruşturması adı altında ziyaretçilerin yasaklanmasına ve keyfi disiplin cezalarıyla infazların yakılmasına karşı açlık grevine başladı. Suruç yaralımız Efe Çatalbaş yalnız değildir” ifadelerini kullandı.

Çatalbaş’ın taleplerini sahiplendiklerini söyleyen Çelebi, Çatalbaş başta olmak üzere tüm tutsakların hapishane koşullarının düzeltilmesini ve keyfi uygulamaların son bulmasını istedi.

Anma boyunca, “Suruç için adalet herkes için adalet”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Suruç Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde, 33 düş yolcusunun isimleri sayılarak “Yaşıyor” denildi.

Güncel konulu diğer haberler