Takip Et

Güncel

“Tahir Elçi’nin cinayeti de yıllarca uğraştığı davalar gibi faili meçhul bırakılmak isteniyor”

Hukuk örgütleri katledilen Amed Baro Başkanı Tahir Elçi için birçok kentte anma düzenledi.

Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular (DİH), Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar (KAV), Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV), Özgürlük İçin Hukukçular (ÖHD) Derneği İstanbul Şubesi, Sosyal Hukuk Derneği ile Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), Amed Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin 7’inci yılına ilişkin Bakırköy Adliyesi önünde anma etkinliği düzenledi. Anmaya birçok avukat katıldı. 

İlgili Haber: Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı

Birçok avukatın katıldığı açıklamada avukatlar, “Hepimiz Tahir Elçi’yiz” yazılı fotoğraflar taşıyarak “Tahir Elçi ölümsüzdür” pankartı açtı. Açıklamada sık sık “Bîji aşiti (Yaşasın barış)”, “Şehît namirin (Şehitler ölmez)”, “Hepimiz Elçiyiz, öldürmekle bitmeyiz” sloganları atıldı. 

Hukuk örgütleri adına açıklamayı ÖHD İstanbul Eş Başkanı Esra Bilen yaptı.  Elçi’nin katledilmesiyle ilgili yürütülen soruşturma dosyasında hiçbir gelişmenin yaşanmadığını ve faillerinin açığa çıkarılmadığını aktaran Bilen, savcılık tarafından başlatılan başka bir soruşturmada Elçi’nin cenazesinin, “terörist” cenazesi olarak değerlendirildiğini hatırlattı.  

“Geride kalan yedi yıl içerisinde, meslektaşımızın bugün aramızda olmayışının siyasal sorumluları; savaş politikasında derinleşirken, hukuku ve tüm yargı mekanizmalarını tekçi yönetim anlayışının en temel enstrümanı olarak belirlediler” diyen Bilen, Elçi’nin yaşamını ve mücadelesini referans aldıklarını söyledi. Mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Bilen, “Tahir Elçi’yi ezilen bir halkın başı dik onurlu bir hukukçusu olarak asla unutmayacağız” dedi.

Adalet Nöbetçisi İnisiyatifi’nden Avukat Kemal Aytaç ise, şunları söyledi: “Elçi’nin ölümsüzlüğü onun ortaya koyduğu değerdir, tavırdır, mücadelesidir. Biz onun arkasından ağlayıp gözyaşı dökmeyeceğiz. Onun ortaya koyduğu o değerli çabayı, mücadeleyi devam ettireceğiz.” 

Anma, Elçi’nin fotoğraflarının üzerine karanfillerin bırakılması ardından son buldu.

‘Katiller hala cezalandırılmadı’

İHD, ÇHD ve ÖHD İzmir şubeleri ise, İzmir Adliyesi önünde açıklama yaptı. “Em te ji bir nakir/Seni unutmayacağız” pankartının açıldığı açıklamada, “Tahir Elçi onurumuzdur” ve “Tahir Elçi ölmedi alanlarda yaşıyor” sloganları atıldı. Açıklamaya, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, HDP PM üyesi Hacay Yılmaz, HDP il eş başkanları, kentte bulunan siyasi parti ve kurumların yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 

Kurumlar adına ortak basın metnini okuyan ÖHD İzmir Şubesi Eş Başkanı Şükran Öztürk, Elçi’nin katledilmeden önce Dört Ayaklı Minare önündeki son sözlerini okudu. Aradan 7 yıl geçmesine devletin cinayeti çözmekteki isteksizliği yüzünden Tahir Elçi’nin katillerinin hala cezalandırılmadığını vurgulayan Öztürk, “90’lı yılların karanlık ikliminde korkusuzca adaletsizlikle savaşan, polis ve askerlerin yargılandığı birçok toplu katliam davasında adil bir yargılama için mücadele eden, faili meçhul bırakılan birçok cinayetin peşini bırakmayarak devleti defalarca mahkum eden Tahir Elçi’nin cinayeti de yıllarca uğraştığı davalar gibi faili meçhul bırakılmak isteniyor” dedi. 

İzmir Barosu’ndan açıklama 

İzmir Barosu da konuya ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Tahir Elçi’nin önce toplumsal lince maruz kaldığı ardından katledildiği belirtilen açıklamada, “İki yıldır devam eden davada, olayın aydınlatılmasına yönelik talepler reddedilmekte, gerçeğin ortaya çıkması için verilen hukuksal mücadele sürekli olarak engellenmektedir. İzmir Barosu olarak insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün savunucusu, barışın elçisi, dostumuz ve meslektaşımız Tahir Elçi’yi sevgi ve özlemle anıyor; ölümündeki karanlık güçlerin ortaya çıkarılmasını sağlamak için davasının takipçisi, yaşamını adadığı değerlerin sözcüsü olmaya devam edeceğimizi yineliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Güncel konulu diğer haberler