Takip Et

Dünya

Taliban’ın kadınlara yönelik baskıları sürüyor: Afganistan’da kadınların çalışması yasaklandı

Taliban’ın kadınlara yönelik baskıları sürüyor. Taliban’ın Ekonomi Bakanlığı çıkardığı kararname ile kadınların sivil toplum ve özel kuruluşlarda çalışmasını yasakladı.

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban kadınlara yönelik yeni bir yasak kararı daha getirdi. Taliban’ın Ekonomi Bakanlığı’nın çıkardığı kararname ile kadınların ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında çalışması yasaklandı.

Nujinha’da yer alan habere göre yasağa gerekçe olarak kadınların İslami başörtüsüne uymadıkları iddia edildi. 

Bakanlık sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Son zamanlarda İslami başörtüsüne ve geçerli yasal düzenlemelere uyulmadığına dair şikayetler var. Kadınların yerli ve yabancı sivil kuruluşlarda çalışma alanlarında bu ihlaller fark edilmiştir. Yazılan resmi yazıda yerli ve yabancı kuruluşlara karara uymamaları halinde lisanslarının iptal edileceği uyarısında bulunduk. Sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin izlenmesi ve denetlenmesi Ekonomi Bakanlığı’n aittir. Tüm kuruluşlara bir sonraki duyuruya kadar tüm çalışan kadınların işlerini bırakmaları talimatı verilmiştir.”

Taliban bugüne kadar kadınların araç sürmesini, ortaokul ve üniversiteye gitmesini, parklarda ve topluma açık yerlerde dolaşmasını, devlet kurumlarında çalışmasını, seyahat etmesini, erkek olmadan evden çıkmasını, şarkı söylemesi-sahneye çıkmasını, resim yapmasını, tv programlarında yüzleri açık sunum yapmasını, dizilerde oynamasını yasaklamıştı.

Dünya konulu diğer haberler